Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Pětině ruských novinářů prý hrozí nezaměstnanost

Noviny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Každý pátý ruský novinář může zanedlouho kvůli krizi přijít o práci, tvrdí ruské ministerstvo spojů a masové komunikace v prognóze, o níž informoval list Izvestija. Snižování stavů v redakcích podle deníku právě začíná: státní agentura TASS již ohlásila, že propustí čtvrtinu osazenstva, tedy asi 400 lidí.

„Mediální odvětví je jednou z nejvíce citlivých oblastí ruské ekonomiky, je závislé na negativní dynamice kurzových změn cizích měn, a to i kvůli vysokému podílu dovozců mezi zadavateli reklamy,“ praví se v materiálu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle odhadů v ruských médiích pracuje okolo 300 tisíc až půl milionu lidí; horní hranice ale zahrnuje i částečné úvazky. O práci by tak mohlo přijít 50 až 60 tisíc lidí - a možná nastanou ještě tvrdší časy.

„V Rusku působí dvakrát více médií, než kolik je trh schopen uživit,“ tvrdí náměstek ministra spojů a masové komunikace Alexej Volin. Kritické se může ukázat hlavně pro tištěná média prudké zdražování papíru. Pro nezaměstnané žurnalisty vláda chystá rekvalifikační kurzy, které by z novinářů udělaly specialisty například na marketing či informační technologie. Obecně se však od novinářů čeká spíše pružnost při přizpůsobení se požadavkům trhu, než že by se postavili do front na úřadech práce. Největší poptávka na trhu je momentálně po prodejcích, kteří pracují za podíl z tržeb.

Stát by podle Volina mohl médiím pomoci - prý nikoliv dotacemi, ale liberalizací reklamního trhu, tedy povolením reklamy alkoholu a tabáku.

Už koncem loňského roku vládní list Rossijskaja gazeta snížil počet svých pracovníků o desetinu, podobně postupoval i zpravodajský server Lenta.ru a večerník Večernaja Moskva, patřící moskevské radnici, snížil stavy o 12 procent, připomněly Izvestija.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.