Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Petr Holubec po čtvrtstoletí skončí ve funkci šéfredaktora ČTK

Šéfredaktor agentury ČTK Petr Holubec skončí ve funkci na konci dubna 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfredaktor agentury ČTK Petr Holubec skončí ve funkci na konci dubna 2016. | foto: ČTK

PRAHA Šéfredaktor ČTK Petr Holubec se po 25 letech rozhodl skončit ve funkci. Zpravodajství agentury bude řídit do konce dubna 2016. Od května téhož roku ji pak převezme generální ředitel Jiří Majstr, funkce se sloučí. Majstr to řekl zaměstnancům na pravidelném podnikovém shromáždění.

Holubec je šéfredaktorem ČTK od roku 1990, kdy byl do funkce zvolen. Redaktorem ČTK byl od roku 1976. „Celý svůj profesní život jsem spojil s četkou. Nelituji toho, byl velmi bohatý. Moje spojení s agenturou už asi nelze nikdy zcela zrušit,“ řekl dnes Holubec.

Ředitel Majstr uvedl, že ověří, zda ČTK nadále potřebuje, aby generální ředitel a šéfredaktor zpravodajství byly dvě různé osoby. V řadě evropských agentur je to člověk jeden. „Proto od 1. května obě funkce spojím a dávám si asi rok na to, abych ověřil, zda je takové spojení vhodné a výhodné,“ řekl dnes Majstr zaměstnancům.

Ředitel Majstr

Majstr (57) je generálním ředitelem České tiskové kanceláře od června 2011. Funkční období ředitele ČTK je dle zákona šest let, nová volba se očekává na jaře 2017. Majstra zvolila Rada ČTK po rezignaci tehdejšího ředitele Milana Stibrala.

ČTK, která byla založena v roce 1918 jako státní agentura, je od roku 1993 veřejnoprávní institucí. Je majetkově i hospodářsky oddělena od státu. Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu, je sedmičlenná Rada ČTK. Její členové jsou voleni Poslaneckou sněmovnou.

Česká tisková kancelář poskytuje zpravodajství většině českých médií, řadě podniků, státních institucí, zastupitelských úřadů i dalším odběratelům. Zpravodajský servis ČTK odebírají i některá média na Slovensku. Mezi významné odběratele patří zahraniční nadnárodní tiskové agentury; ČTK udržuje vztahy i s mnoha agenturami národními.

ČTK je dnes multimediální agenturou, která poskytuje denně asi 600 textových informací, mnoho fotografií, audionahrávky, videozpravodajství i informační grafiku. Informace získává od vlastních zpravodajů, od řady zahraničních tiskových agentur i z dalších zdrojů.

Činnost ČTK byla od počátku její existence až do roku 1995 dotována státem. Od roku 1996 žádné dotace či licenční poplatky nepobírá. Hlavním zdrojem financování provozu agentury jsou výnosy z prodeje zpravodajství jejím klientům.

 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...