18. června 2013 19:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

Pickova mluvčí k prásknutí telefonem: Uznávám, že to působí arogantně

Ředitelka odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany České republiky Mira Třebická nereaguje na dotaz moderátorky Barbory Kroužkové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany České republiky Mira Třebická nereaguje na dotaz moderátorky Barbory Kroužkové. | foto: ČT 24

PRAHA Místo odpovědí na dotazy moderátorky přečetla ředitelka odboru komunikace Ministerstva obrany tiskové vyjádření a zavěsila telefon. Záznam vystoupení Miry Třebické z pondělního vysílání České televize se šíří internetem jako odstrašující příklad toho, jak by se tisková mluvčí neměla chovat. Třebická se hájí, že byla v „časovém presu“ a rozhovor nebyl předem domluven.

Moderátorka Barbora Kroužková chtěla po šéfce komunikace ministra Picka bližší informace o postavení mimo službu šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy a zpravodajce Jana Pohůnka. Oba totiž figurují v případu sledování manželky Petra Nečase.

Místo odpovědi ale Třebická začala číst tiskové prohlášení a s pozdravem položila telefon. „Pod vlivem vypjaté politické situace a enormního hladu médií po informacích jsem se dostala do časového presu, kdy se mi během natáčení reportáže pro Českou televizi ozvali z ČT24 a prosili o krátké vyjádření do živého vysílání,“ nastínila Třebická serveru Lidovky.cz.

„Uvěřila jsem domluvě, že nepůjde o rozhovor. Proto jsem se poté, co jsem ukončila prohlášení, rozloučila a zavěsila,“ pokračuje Třebická. Její verzi potvrdil na sociální síti Twitter i šéfeditor zpravodajství ČT24 František Lutonský, podle něhož bylo předem domluveno skutečně pouze krátké prohlášení.

S odstupem času mluvčí připouští, že kritizované vystoupení nebylo ideální. „Našla jsem si záznam a musím uznat, že vystoupení mohlo působit arogantně. Věřte mi, že se nejednalo o záměr, ale o snahu vyjít divákům vstříc, i přes časovou zaneprázdněnost,“ uzavírá Třebická.

Kromě kritiky na sociálních sítích označil vystoupení za diletantismus také server Česká pozice, který již dříve upozornil na to, že Třebickou s Pickem váže důvěrný osobní vztah. Její jmenování do čela komunikačního odboru ministerstva tak Česká pozice dává za příklad obsazování funkcí příbuznými a vztah Picka s Třebickou připodobňuje ke dvojici Nečas-Nagyová.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz