Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Lego panáček ve volebním spotu. Pirátům hrozí žaloba

LEGO (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LEGO (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Pirátská strana čelí požadavku společnosti Lego, která po ní chce, aby z internetu stáhla volební spot, jehož hlavní postavou je lego panáček v pirátském. Společnost hrozí žalobou, uvádějí Piráti v tiskové zprávě.

"Přiznat výrobcům fyzického zboží právo rozhodovat o tom, co s ním smí kupující dělat, by mělo nebezpečné důsledky," argumentují Piráti s tím, že požadavku společnosti nevyhoví. Strana panáčky podobné těm ze známé dětské stavebnice použila již ve spotu z roku 2009.

ČTĚTE TAKÉ:

Advokátní kancelář Čermák a spol., která koncern Lego zastupuje, požadavek na smazání volebního spotu podle Pirátů zdůvodňuje porušením copyrightu a obchodní známky firmy Lego. Piráti jsou naopak přesvědčeni, že jejich spot je v pořádku a že požadavek koncernu nemá oporu v zákoně.

"Je zcela legální, aby umělci používali veřejně vystavovaná díla v další tvorbě," uvedl místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Účelem obchodních známek je podle něj odlišit výrobky nebo služby jedné společnosti od výrobků nebo služeb konkurence. Rozhodně je nelze užívat k tomu, aby dánská společnost zasahovala do soutěže politických stran v České republice, uvedl.

Zdůvodnění společnosti Lego, která nechce být spojována s politikou, se může zdát podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše na první pohled logické. Kdyby však Piráti společnosti vyhověli, znamenalo by to podstatné rozšíření copyrightu, a to do oblastí, pro něž nikdy nebyl určen.

Rodiče by například podle Bartoše potřebovali svolení společnosti Lego, když by chtěli hrát s lego panáčky divadlo pro děti ze sousedství a děti by nesměly vlastní postavené výtvory vyfotit a vystavit na internetu.

ČTĚTE VÍCE

"Advokátní kancelář se snaží vytvořit dojem, že stavebnice, kterou si řádně koupíme, nám vlastně nepatří a smíme si s ní hrát jen způsobem, který vyhovuje marketingovému oddělení firmy. Lego je stavebnice a dá se z ní postavit i volební spot," uzavřel šéf Pirátů.

Strana dlouhodobě hlásá volné šíření informací. Kvůli tomu prosazuje omezení zákonů, které chrání autory textových, obrazových, zvukových či jiných děl. Piráti také podporují kopírování a sdílení informací a děl na internetu.

Na jaře například novým návrhem svého webu napodobili vzhled portálu Seznam.cz. Chtěli tak prý vyvolat debatu o autorských právech na internetu. Společnost Seznam Piráty nežalovala. Naopak jim nabídla vytvoření loga, které bude připomínat logo Seznamu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Senát schválil příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...