Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Piráti protestovali proti rušení internetu

Demonstrace před ministerstvem vnitra v Praze proti údajnému záměru ministerstva zrušit internet zdarma v knihovnách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace před ministerstvem vnitra v Praze proti údajnému záměru ministerstva zrušit internet zdarma v knihovnách | foto: ČTK

PRAHA Před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné demonstrovali odpůrci rušení bezplatného internetu v knihovnách. Protestu, který svolala Česká pirátská strana, se zúčastnilo asi 50 lidí.

Na místo přišli i přes nedávné oznámení ministerstva vnitra, že projekt bude pokračovat, dokud vláda nerozhodne o dalším financování. Vláda by se měla tématem zabývat v září. Podle jednoho z organizátorů a dobrovolného knihovníka Vítězslava Prakse se demonstrace konala i přes oznámení ministerstva vnitra proto, aby se problém "vyřešil pořádně".

PIRÁTSKÁ STRANA PROTESTUJE PROTI ZRUŠENÍ INTERNETU V KNIHOVNÁCH

Praks se pozastavil nad tím, že ministerstvo záměr knihovnám oznámilo pouze 14 dnů před vypršením původně stanoveného termínu. V době prázdnin to byl podle něj likvidační termín. "Je to první protest, který jsme svolali. Vedlo nás k tomu zoufalství," poznamenal. "Ve 21. století nemůže existovat knihovna bez internetu," dodal.

Internet podle něj neplní pouze funkci zjišťování informací na síti, ale umožňuje také lidem přístup do databází knihovny nebo objednávání knih. Vytvoření těchto systémů prý Česko stálo víc, než stojí roční provoz bezplatného internetu. Pokud by stát přestal internet zdarma podporovat, některé knihovny by na jeho provoz neměly peníze, domnívá se.

Demonstrace před ministerstvem vnitra v Praze proti údajnému záměru ministerstva zrušit internet zdarma v knihovnách

Podle knihovního zákona přitom mají bibliotéky povinnost poskytnout návštěvníkům bezplatný přístup k internetu. Pokud bude knihovna odpojena a obec nebude ochotna internet do knihovny zajistit, nebude dotčená knihovna splňovat jednu z podmínek zákona. Na základě toho by pak mohla být vyloučena z evidence, čímž ztratí možnost ucházet se o dotace z veřejných zdrojů.

Nakonec přišel i nečas
Praks je přesvědčen, že ministerstvo od záměru ustoupilo i kvůli dnešní demonstraci. "Když jsme upozornili na tento problém, vláda se chytla za nos. Jsem rád, že ještě existuje taková komunikace z ulice," dodal.

Křišťálová lupa 2011

Ministerstvo kultury již podle úřadů pracuje na scénářích, jak internet v knihovnách v budoucnu financovat. Výsledné návrhy předloží vládě. Projekt ročně zajišťuje bezplatný internet 3500 knihovnám, stát za něj platí 100 milionů ročně. Ukončení protestu po několika proslovech urychlila dešťová přeháňka. "A nakonec přišel i nečas," glosoval počasí jeden z účastníků.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....