Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Pleva je pro „italskou“ smlouvu s ČT

Logo České televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo České televize. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČESKÝ KRUMLOV Mediální expert vládní ODS, poslanec Petr Pleva, je pro to, aby zákon přesněji vymezoval, co má přinášet veřejnoprávní televize. „Definice, která je v zákoně, je velmi obecná a velmi nepřesná,“ uvedl Pleva, který je místopředsedou stálé poslanecké komise pro sdělovací prostředky, minulý týden na konferenci v Českém Krumlově.

Poslanec ODS ve svém vystoupení naznačil, že současný zákon České televizi nezabraňuje teoreticky uvádět přes den jen komerční pořady a ty „veřejnoprávní“, třeba vysílání pro menšiny, odsouvat do méně atraktivních nočních časů.

Do budoucna přínosnější by podle něj bylo řešení, které v Evropě využívá například italská veřejnoprávní televize RAI. „Tedy obecný zákon, v němž je zmocnění pro uzavření jakési smlouvy mezi parlamentem, který je objednatelem služby, a televizí jako poskytovatelem na straně druhé,“ přiblížil Pleva.

Dodal, že taková smlouva by jasněji vymezovala jednotlivé typy pořadů a také by umožnila pravidelnou aktualizaci takové objednávky. V Itálii smlouvu uzavírá parlamentní výbor pro média, obdoba české komise pro sdělovací prostředky, s generálním ředitelem RAI. „Potom rada veřejnoprávní televize kontroluje ve spolupráci s mediálním výborem, jak jsou body smlouvy plněny,“ doplnil Petr Pleva.

V krátké době je to od ODS už druhý návrh na významnou změnu fungování veřejnoprávní televize. První nedávno v rozhovoru pro LN prezentoval senátor Jiří Oberfalzer, který v horní komoře parlamentu předsedá její mediální komisi. „Česká televize nevyužívá svého času a prostoru stoprocentně k poskytování veřejné služby a produkuje formáty, které by obstály na komerčních stanicích. Je zbytečné, aby si je lidé platili,“ řekl před měsícem Oberfalzer.

Navrhl, aby Česká televize byla de facto jen dramaturgickým týmem, jenž bude mít k dispozici vysílače a určitý rozpočet, ale pořady nebude sama vyrábět, nýbrž objednávat na klíč od externích producentů. „Takové řešení by bylo mnohem dražší, než je současná potřeba České televize,“ odmítl poslanec Pleva, jak řekl, „ultraliberální“ návrh svého spolustraníka.

Mediální pojistka

V Českém Krumlově každoročně zjara diskutují špičky tuzemské mediální scény – ředitelé televizí a rádií, předsedové mediálních rad, politici. Akci, kterou už osmým rokem pořádal majitel soukromých regionálních televizí RTA Jaroslav Berka, měla letos za téma budoucnost médií veřejné služby.

Předseda rady pro vysílání Václav Žák má za to, že veřejnoprávní televize a rozhlas by měla být přínosem tomu, aby se k lidem, kteří si je platí, dostávaly nezkreslené informace a aby bylo podporováno, co je kultuře té které země vlastní.

Ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich je přesvědčen, že Česká televize je nezbytná mediální pojistka demokratického systému, v němž žijeme.

Šéf komerční stanice Nova Petr Dvořák po veřejnoprávní televizi chce, aby razila směr technologickými inovacemi, protože na to má od lidí peníze, ale aby nevysílala reklamu – protože na ni není životně závislá, nezáleží jí na tom, kolik za ni dostane, čímž deformuje trh.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...