Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ploc uspěl u soudu. Prima musí zveřejnit jeho reakci na reportáž

Pavel Ploc na tiskové konferenci sociální demokracie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Ploc na tiskové konferenci sociální demokracie | foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

PRAHA Televize Prima musí ve svém vysílání zveřejnit odpověď poslance Pavla Ploce (ČSSD) na reportáž, která popisovala jeho údajnou spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou (VKR). Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který změnil loňský rozsudek Městského soudu v Praze.

Člen odvolacího senátu Jaroslav Bureš při odůvodnění verdiktu uvedl, že Plocův spis, z nějž Prima vycházela, je pouze "souborem společenských klepů".

Plocovo jméno se objevilo v registračních protokolech VKR, které v létě 2008 zveřejnil Archiv bezpečnostních složek (ABS). Televize Prima poté natočila příspěvek do zpravodajské relace, v němž vyšla ze zveřejněných materiálů a uvedla bývalého reprezentanta ve skocích na lyžích Ploce jako původce některých výroků o emigrantech.

Soud: Spis je souborem klepů, zpravodajská hodnota nulová
Podle Ploce reportáž neobjektivně informovala diváky mimo jiné proto, že ze svazku ABS vůbec nevyplývá, že by uvedené výroky skutečně vyřkl on. Po Primě proto na základě zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání žádal zveřejnění své odpovědi. Televize to odmítla, a spor se tak dostal k soudu. Pražský městský soud dal loni zapravdu Primě, odvolací vrchní soud se teď ale přiklonil na stranu poslance.

"Spis je souborem společenských klepů, jejichž zpravodajská hodnota byla zcela nulová," odůvodnil odvolací senát to, proč vyhověl žalobě. Podle Bureše udělal reportér Primy chybu v tom, že informace ze spisu přecenil. Z obsahu svazku prý nevyplývají skutečnosti, že VKR Ploce získala jako důvěrníka, ve spisu se navíc nevyskytují prakticky žádné přímé informace od samotného Ploce.

Prima: Reportáž byla vyvážená
Diváci mohli televizní reportáž vnímat tak, že Ploc donášel na své blízké, což je v naprostém rozporu s obsahem spisu, doplnil Bureš s tím, že sportovec Ploc byl jakožto mladý důstojník československé armády povinen dostavit se na rozkaz k vojenské kontrarozvědce.

Prima se hájila tím, že její reportáž nijak nesnížila politikovu důstojnost, byla objektivní a vyvážená - obsahovala jak vyjádření redaktora, tak i Ploce a ředitele Archivu bezpečnostních složek. Nezamlčela ani fakt, že poslanec má negativní lustrační osvědčení.

Ploc vědomou spolupráci s VKR dlouhodobě popírá. Způsob zveřejnění svazku v minulosti označil za nepřijatelný útok na svou osobu.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!