5. března 2016 7:47 Lidovky.cz > Byznys > Média

Po britském The Independent i španělský El País. Noviny ruší papírové verze

Logo El País. nejprodávanějších novin Španělska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo El País. nejprodávanějších novin Španělska. | foto: Reuters

MADRID Nejprodávanější španělský list El País by mohl přestat vycházet v tištěné verzi a být k dispozici pouze na internetu. Řekl to v pátek šéfredaktor listu Antonio Cano. Následoval by tak britský The Independent, který vyjde naposledy 20. března.

Deník po smrti diktátora Franciska Franka získal pověst novin demokratického Španělska. Je také zřejmě jedním z nejvlivnějších hispánských listů na světě. Od ekonomické krize v roce 2008 však počet čtenářů tištěné verze klesá.

Přechod celostátních novin na internet se stává trendem. Tento měsíc přestal vycházet v tištěné verzi britský The Independent. Zájemci si ho mohou přečíst jen na internetu.

„Krok z papírové do digitální podoby je pouze jednou částí a není dokonce ani největším z mnoha kroků, které budou muset noviny udělat, dokud nenajdeme náš správný prostor v budoucnosti,“ řekl Cano v otevřeném dopise zaměstnancům. Ujistil je však, že El País bude vycházet v tištěné podobě tak dlouho, jak to bude možné, ale bude pracovat na vybudování digitálního média, které by mohlo lépe reagovat na potřeby čtenářů.

„Již nyní můžeme říct, že zvyk kupovat noviny ve stánku je záležitostí menšiny,“ uvedl Cano. „Většina lidí, zvláště mladých, hledá informace v řadě jiných přístrojů a konzumují je jinak.“

El País byl založen v roce 1976. Stejně jako mnoho dalších španělských listů se dostal do problémů v době ekonomické krize, kdy se snížily příjmy z reklamy. Náklad listu stabilně klesá, loni to bylo o 15 procent na zhruba 220 000 výtisků. Jeho internetové stránky však rostou a průměrný měsíční počet jeho internetových čtenářů loni stoupl o 15,3 procenta na 13,5 milionu, napsala agentura Reuters.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...