Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Po Facebooku se šíří podvodný hoax. Vaše soukromí neochrání, varují právníci

Facebook - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační | foto: ČTK

Sociální sítí Facebook po dvouleté odmlce opět koluje pochybné prohlášení, které má údajně chránit soukromí uživatelů. Profilový „copyright“ má být součástí takzvané „nové politiky FB“, která v souladu s Bernskou úmluvou chrání autorská díla. Odborníci na autorské právo však varují: Jednostranné prohlášení nemá žádnou hodnotu a nemůže měnit nastavení Facebooku.

TEXT KOLUJÍCÍ NA FACEBOOKU

 V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou).
Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas!
FB je nyní veřejná společnost. Proto se všem uživatelům sociální sítě doporučuje umístit na svých stránkách podobné "oznámení o soukromí", jinak (pokud toto oznámení nebylo na internetových stránkách alespoň jedenkrát zveřejněno), je automaticky umožněno využívat vaše osobní údaje, vaše fotografie a informace zveřejněné ve zprávách na stránkách vašeho profilu.
... ...
Každý, kdo čte tento text, jej může zkopírovat na svůj profil na FB. Díky tomu budete chráněni autorským zákonem.
Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno. Tento zákaz se vztahuje rovněž na zaměstnance, studenty, agenty nebo jakýkoliv jiný personál, který je tímto nebo jiným způsobem smluvně spojen s Facebookem.

„Statusy, které se v posledních dnech objevují na sociální síti Facebook ohledně ochrany autorských práv, nemají z právního hlediska žádnou relevantní hodnotu,“ říká advokát Ondřej Bultas. Současně s vytvořením osobního účtu na sociální síti Facebook totiž uživatelé vyjadřují svůj souhlas s Prohlášením o právech a povinnostech a Zásadami užívání dat, které podle advokátů nelze odvolat vyjádřením vyvěšeným na facebookové zdi.

Jak dalece je takový "vynucený" souhlas platný, záleží podle Jiřího Čermáka z advokátní kanceláře Baker & McKenzie na právní úpravě, kterou se udělení souhlasu řídí. „To je komplikovaná oblast, ale v obecně rovině lze říci, že takový souhlas udělený uživatelem provozovateli Facebooku je platný a má význam. Jednostranné prohlášení, které po síti koluje, nemůže již udělený souhlas zrušit, navíc je nepřesné a plné chyb,“ sděluje Čermák."

„Není možné, aby takovéto jednostranné prohlášení nějakým způsobem měnilo pravidla užívání autorských děl a jeho osobnostních atributů na Facebooku. Každý uživatel, který si profil na Facebooku zřídí, už svým způsobem dává tato práva všanc,“ podotýká expert na autorské právo František Vyskočil. „Něco jiného je, když publikuji na Facebooku fotografie a někdo ji použije například do reklamní kampaně. Potom bych chápal rozporování s autorským zákonem a výhrady autora,“ popisuje Vyskočil.

Podle jeho slov nejspíš sdělení vytvořila osoba bez právnického vzdělání. „Na první pohled mi to přijde jako domácí práce, výtvor lidové tvořivosti někoho, kdo vůbec netuší, o co se jedná. Obsah textu motá dohromady práva autorská s právy osobnostními,“ uvádí Vyskočil.

Dbejte na vlastní nastavení soukromí svého účtu

Podle advokáta Ondřeje Bultase může Facebook využívat všechna média - fotografie, obrázky i další obsah, které uživatelé na svém profilu zveřejní - pouze v souladu s nastavením soukromí daného uživatele. „Nastavení soukromí na Facebooku umožňuje regulovat sdílený obsah a předem rozhodnout, které osoby uvidí fotografie či statusy publikované daným uživatelem,“ říká Bultas. Pokud tedy uživatel nesdílí své fotografie „veřejně“, ale pouze se svými „přáteli“, Facebook nemá žádné právo tyto osobní údaje užít, jak uvádí také druhý článek Prohlášení.

„Pokud tedy uživatelé chtějí více chránit své soukromí a zabránit v užívání jejich osobních údajů, měli by svoji pozornost primárně zaměřit na nastavení soukromí svého účtu. Publikováním nesouhlasu s užitím svých fotografií či jiného sdíleného obsahu ve svém statusu se však z právního hlediska změny nedomůžou,“ dodává Ondřej Bultas.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!