Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Počet českých uživatelů YouTube stoupl. Je jich už 5 milionů

YouTube | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy YouTube | foto: Reprofoto

Počet tuzemských uživatelů video portálu YouTube se za pětileté období od jeho lokalizace do češtiny zvýšil sedmkrát na 5,1 milionu. Za měsíc lidé zhlédnou půl miliardy videí. Vyplývá to z údajů mateřské společnosti Google.

Po lokalizaci portálu pro české uživatele na podzim roku 2008 byly v následujících letech uvedeny další části pro fungování YouTube pro inzerenty a tvůrce obsahu. Počet inzerentů z Česka se více než ztrojnásobil, přičemž jejich investice do reklamy na YouTube rostou několikanásobně rychleji. Příjmy tvůrců videí se za poslední rok zvýšily 2,5krát.

ČTĚTE TAKÉ:

Čeští uživatelé napíšou za měsíc na YouTube milion komentářů. Mezi 50 nejodebíranějších českých kanálů patří 27 herních, 15 hudebních, šest komediálních a zábavných a dva tzv. vlogy. Zhlédnuté video má průměrnou délku tři a půl minuty a každé desáté video je zhlédnuto z mobilního zařízení.

Druhá největší televize

Český YouTube je v ČR lokálně nejoblíbenějším video portálem a pro cílovou skupinu od 18 do 35 let je dokonce druhou největší televizí. Největším lokálním internetovým konkurentem je Stream.cz od Seznamu s více než dvěma miliony českých uživatelů.

Český Google ve středu při oslavě pětiletého výročí YouTube v ČR ocenil nejúspěšnější české tvůrce i zadavatele. Z inzerentů byly nejúspěšnější T-Mobile a Magnesia, v rámci oblíbeného českého obsahu se nejlépe umístila dvojice ViralBrothers a DJ Wich. Speciální Cenu Googlu za inspirativní využití YouTube získala Khanova škola. Nejsledovanějším videem na českém YouTube byl Gangnam Style od rappera PSY.

Americký YouTube založili v roce 2005 tři zaměstnanci PayPalu. O rok později jej koupila společnost Google za 1,65 miliardy dolarů. YouTube celosvětově navštíví více než miliarda uživatelů, kteří měsíčně zhlédnou šest miliard hodin videa. Každou minutu nahrají 100 hodin videa.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....