Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Podle RRTV porušilo Óčko odvysíláním Mansonova klipu zákon

Marilyn Manson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marilyn Manson | foto: Lidové noviny

PRAHA Hudební stanice Óčko ohrozila podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) psychický, fyzický a mravní vývoj dětí a mladistvých odvysíláním klipu zpěváka Marilyna Mansona k písni Saint. Své tvrzení rada opírá mimo jiné o psychologický posudek.

Provozovateli stanice, kterým je společnost stanice O, proto RRTV poslala upozornění na porušení příslušného zákona. Informovala o tom předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

Óčko klip odvysílalo 6. února ve 14:35 v pořadu Mixxxer. "Videoklip je způsobilý ohrozit vývoj dětských diváků v případě jeho odvysílání v chráněném čase mezi 06:00 a 22:00," uvedla Kalistová.

Příběh klipu je podle rady nesouvislý, odehrává se v groteskním, ponurém prostředí jakési mučírny, drogového doupěte či prostoru pro orgie, kde se střídají obrazy navazující na sebe pojetím a atmosférou, ale netvořící ucelený děj. "Zpěvák interpretující písničku vystupuje v obrazech klipu jako jejich součást, tj. nevybočuje ze stylu klipu. Temná a studená barevnost klipu a líčení dodává zpěvákovi podobu živé mrtvoly," sdělila Kalistová.

Klip působí negativně na dítě

Rada upozornila na to, že v útržkovitých obrazech jsou v klipu motivy jako sebepoškozování, náznakově sex, masturbace, nahota, šňupání kokainu nebo zvracení. Obsah může podle RRTV vyjadřovat "jakési perverzní orgie s mučením, sebepoškozováním a drogami". Vizuální styl klipu může být označen za expresionistický, vyjadřující poetiku ošklivosti.

Rada tvrdí, že v odpoledním vysílacím čase se může snadno stát, že se s takovýmto obsahem setká dítě. "Na dětského diváka může v tomto případě negativně působit také obsahová nesouvislost vizuální složky klipu, která dodává obsahu charakter děsivého snu," dodala Kalistová.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!