9. prosince 2012 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Média

Pokuty, rychlé soudy. Blažek chce ztížit život internetovým diskutérům

Pavel Blažek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Blažek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se pustil do boje proti pomlouvačům na internetu. Navrhuje finanční sankce a požaduje, aby soudy byly v řešení takových sporů rychlejší. Řekl to v rozhovoru pro Lidové noviny.

Ministr Blažek je přesvědčený, že levice sní o informační demokracii, kdy budeme zveřejňovat úplně všechno. "Já neříkám - uzavřeme to, neříkejme nic. Ani náhodou. Jen varuji před nezamýšlenými důsledky," vzkazuje člen Nečasovy vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnes se na internetu v diskusích objevuje nespočet komentářů, mezi nimiž se najdou i nikým nepodepsané lži. "Člověk s tím nemá absolutně žádnou šanci cokoli udělat," stěžuje si Blažek. "A smazat diskuse, to už je pozdě. Mně jde o to, proč o tom soudy nerozhodují rychleji a jestli se nemají dávat vyšší finanční sankce za lež," dodává.

Zákon by se měl změnit, řekl Blažek na kongresu ODS

Zákon o přístupu k informacím by se měl změnit a soudní řízení kvůli ochraně osoby by měly být rychlejší. Ve svém projevu na listopadovém kongresu ODS to řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Za důsledek informační svobody považuje Blažek například obavu z toho, "jak hlasovat, protože se to hned všichni dozvědí". 

Podle ministra ale spíš než na politiky doléhá třeba na přísedící u soudů. "Neměl jsem (na kongresu ODS)  říkat jak hlasovat - to mi nevadí. Myslel jsem spíš na justici. Pokud vám trestní soudce říká, že zažil, jak přísedící říká 'dejme mu radši víc, nebo nás média sežerou', tak to problém je. Neměl jsem mluvit o vládě. Anebo měl, ale jinak," přemítá Blažek.

Ministr je přesvědčený, že právě množství napsaných nepravd odrazuje schopné lidi od vstupu do veřejného života. Ti se pak podle něj uchýlí spíše do soukromé sféry, kde se i lépe uživí, politiku prý nemají zapotřebí.

Velký rozhovor s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem vyšel ve čtvrteční příloze Lidových novin Právo & Justice. Přečíst si jej můžete ve svém iPadu nebo iPhonu.

skŠárka Kabátová, tnTomáš Němeček

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!