Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Pokuty, rychlé soudy. Blažek chce ztížit život internetovým diskutérům

Pavel Blažek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Blažek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se pustil do boje proti pomlouvačům na internetu. Navrhuje finanční sankce a požaduje, aby soudy byly v řešení takových sporů rychlejší. Řekl to v rozhovoru pro Lidové noviny.

Ministr Blažek je přesvědčený, že levice sní o informační demokracii, kdy budeme zveřejňovat úplně všechno. "Já neříkám - uzavřeme to, neříkejme nic. Ani náhodou. Jen varuji před nezamýšlenými důsledky," vzkazuje člen Nečasovy vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnes se na internetu v diskusích objevuje nespočet komentářů, mezi nimiž se najdou i nikým nepodepsané lži. "Člověk s tím nemá absolutně žádnou šanci cokoli udělat," stěžuje si Blažek. "A smazat diskuse, to už je pozdě. Mně jde o to, proč o tom soudy nerozhodují rychleji a jestli se nemají dávat vyšší finanční sankce za lež," dodává.

Zákon by se měl změnit, řekl Blažek na kongresu ODS

Zákon o přístupu k informacím by se měl změnit a soudní řízení kvůli ochraně osoby by měly být rychlejší. Ve svém projevu na listopadovém kongresu ODS to řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Za důsledek informační svobody považuje Blažek například obavu z toho, "jak hlasovat, protože se to hned všichni dozvědí". 

Podle ministra ale spíš než na politiky doléhá třeba na přísedící u soudů. "Neměl jsem (na kongresu ODS)  říkat jak hlasovat - to mi nevadí. Myslel jsem spíš na justici. Pokud vám trestní soudce říká, že zažil, jak přísedící říká 'dejme mu radši víc, nebo nás média sežerou', tak to problém je. Neměl jsem mluvit o vládě. Anebo měl, ale jinak," přemítá Blažek.

Ministr je přesvědčený, že právě množství napsaných nepravd odrazuje schopné lidi od vstupu do veřejného života. Ti se pak podle něj uchýlí spíše do soukromé sféry, kde se i lépe uživí, politiku prý nemají zapotřebí.

Velký rozhovor s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem vyšel ve čtvrteční příloze Lidových novin Právo & Justice. Přečíst si jej můžete ve svém iPadu nebo iPhonu.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...