Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kauza odposlechy pokračuje. Policie zatkla exreportéra NoW

Britská policie kvůli odposlechům opět zatkla šéfreportéra NoW  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská policie kvůli odposlechům opět zatkla šéfreportéra NoW |

LONDÝN Britská policie v rámci vyšetřování aféry odposlechů v mediální společnosti Ruperta Murdocha News International (NI) zatkla šéfa reportérů už neexistujícího listu News of the World (NoW).

Podezřívá ho, že zastrašoval svědka a napomáhal nebo podněcoval k trestnému činu.

Přestože policie zadrženého přímo nejmenovala, podle agentury AP jde bezpochyby o 51letého Nevilla Thurlbecka, který byl zatčen už jednou loni v dubnu a následně propuštěn na kauci. Thurlbeck patří k hlavním "rybám" v kauze, protože se na nezákonných postupech musel z titulu své funkce aktivně podílet.

Policie zatkla skoro 50 lidí

Britská policie už zatkla v souvislosti s vyšetřováním případu skoro pět desítek lidí, včetně členů nejvyššího managementu NoW a NI. Úřady prošetřují mimo jiné také legální platby policistům výměnou za informace a případy, kdy se novináři dostávali do počítačů lidí, o které měli zájem.

Murdochův syn James mezitím napsal omluvný dopis zvláštnímu výboru britského parlamentu, který aféru vyšetřuje. Podle agentury Reuters před zveřejněním pravděpodobně negativního posudku zároveň opět ale poukazoval na to, že sám je nevinný.

Devětatřicetiletý James Murdoch, který koncem února odstoupil z čela NI, uvedl, že přijímá odpovědnost za to, že nedokázal odhalit zločinné chování svých podřízených, a že se omlouvá všem obětem odposlechů.

"Nic jsem o tom nevěděl a nesnažil jsem se zakrývat nekalosti," podotkl Murdoch.

News International vlastní v Británii listy The Sun, The Times a nedělník The Sunday Times. Do loňského července měla také nejpopulárnější britský týdeník News of the World, který se Rupert Murdoch rozhodl kvůli skandálu s odposlechy mobilních telefonů hlavně britských celebrit uzavřít.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O upřímnosti Jamese Murdocha, který byl do vypuknutí aféry považován za dědice mediálního impéria, panují v Británii pochybnosti. Zazněly hlasy, že nebylo možné, aby tak citlivá záležitost šla zcela mimo něj.

Aféra kolem odposlechů

Aféra vypukla už v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér NoW Clive Goodman. Vedení Murdochových listů se tehdy obhajovalo tvrzením, že šlo o iniciativu izolovaného reportéra.

Pak se ale skandál naplno rozhořel loni v červenci, kdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. To už dostatečně otřáslo celou politickou a mediální scénou v Británii a vyvolalo vlnu pobouření.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...