15. října 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Polistopadová restituce vzorem: Češi s vracením majetku poradí Kolumbii

Peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Kolumbijci chtějí při své pozemkové reformě využít českých zkušeností s navracením majetku. První z restitučních zákonů, který měl mladé republice pomoct vypořádat se s dědictvím komunistického znárodňování, přijali českoslovenští poslanci přesně před pětadvaceti lety. K výročí teď dostává Česká republika pomyslný dárek, protože o její zkušenosti s navracením majetku je zájem.

Právě dnes začíná v kolumbijském městě Medellin konference, kde se předání restitučního know-how odehraje. „Akce se zúčastní dva odborníci. Jeden ze Státního pozemkového úřadu a druhým je soudce z Nejvyššího soudu, který se v minulosti restitucí aktivně účastnil,“ popisuje Miloš Sklenka, český velvyslanec v Bogotě.

Pro chudé zemědělce

V rámci mírových jednání mezi kolumbijskou vládou a rebely z Revolučních ozbrojených sil (FARC) představovala pozemková reforma stěžejní základ celé dohody. V první řadě se pořizuje soupis pozemků, které během padesátiletého konfliktu nelegálně obsadily nájemné bandy nebo partyzáni. Podle čísel, která nedávno zveřejnil Guardian, se za posledních třicet let v Kolumbii změnil nelegálně majitel skoro čtvrtiny z celkové půdní výměry. Tyhle pozemky spadnou do „půdní banky“ a stát je rozdělí mezi chudé hospodáře.

, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!