28. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Polovina lidí software na internetu 'krade'

Internet (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tři čtvrtiny lidí v tuzemsku podporují ochranu duševního vlastnictví, téměř polovina uživatelů však sama získává software nelegální cestou. Vyplývá to z průzkumu protipirátské organizace BSA.

"Ochrana duševního vlastnictví je základním kamenem pro jakékoliv inovace. Lidé však v praxi bohužel často investují svůj čas, zdroje i intelekt do inovativních nápadů jen proto, aby jim je následně někdo ukradl.

Nelegální software

V Česku je podle poslední analýzy BSA v počítačích instalováno 36 procent softwaru nelegálně. Hodnota ukradeného softwaru představuje 3,7 miliardy korun. Zatímco ve firmách míra softwarového pirátství klesá, v domácnostech naopak roste.

To pak nejen narušuje probíhající výzkum či vývoj, ale negativně to ovlivňuje i ochotu těchto lidí investovat své zdroje do obdobných projektů v budoucnu," uvedla manažerka protipirátských aktivit Microsoftu Zuzana Predigerová.

Všichni, kdo podporují ochranu duševního vlastnictví, ale používají nelegální software, si podle Predigerové nejen protiřečí, ale vystavují se i sami řadě rizik, především bezpečnostních a trestněprávních. Podle loňské analýzy společnosti Harrison Group například u čtvrtiny všech počítačů využívajících nelegální software dojde po připojení k internetu k nakažení nebo instalaci škodlivého software.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!