Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Pop music nepotřebuju, kde jsou mé zprávy? ptají se posluchači

Ve studiu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve studiu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zapnete rádio na své oblíbené frekvenci, kde čekáte obvyklé seriózní zprávy či publicistiku a namísto toho se na vás vyvalí Jan Kalousek, který chodí ulicí tam, kde zvrací námořník.

To zdaleke není to nejhorší. Za chvíli totiž uslyšíte kousíček rozhovoru z týden starého Pressklubu Luboše Xavera Veselého, poté si můžete zazpívat nějakou odrhovačku se Support Lesbiens. A hned nato vám rozjásaný dívčí hlas přečte zprávu, která je vám povědomá. A bodejť ne, před pár dny ji přece vydala ČTK a pak ji převzaly i některé noviny. A pak vás dorazí informace, že "posloucháte české vysílání BBC".

 

Lidé z největších českých měst, kteří si zvykli poslouchat pravidelné vysílání BBC Word Service střídané se zpravodajstvím a publicistikou Rádia Česko (jedné ze stanic Českého rozhlasu), prožívají od pátku malý kulturní šok. A začínají se ozývat - především na sociálních sítích.

 

Co je za těmito posluchačsky ne příliš komfortními změnami? Především to, že Českému rozhlasu vypršela v únoru smlouva s firmou BBC Radiocom, která má licenci na vysílání BBC v Česku. Majitelem firmy BBC Radiocom je nyní Lagardère Active ČR, která například provozuje rozhlasové stanice Evropa 2 či Frekvence 1.

České vysílání BBC

Rádio patřící do skupiny Lagardere Active ČR je zpravodajsko-informační stanice, jejíž značnou součástí je vysílání BBC World Service. České vysílání probíhá 2x3 hodiny denně mezi 8 - 11 a 13 - 16 hodinou a jejich obsahem jsou čtyři základní tematické okruhy – byznys, věda, kultura a společnost.

 

Podle vedení Českého rozhlasu současné vysílání BBC od počátku března hrubě porušuje platné licenční podmínky. A to nejenom tím, že vysílá i hudbu. "Podle licenčních povinností musí BBC Radiocom vysílat ve svém programu dopolední a odpolední bloky v češtině, které dodává Český rozhlas," uvedlo vedení Českého rozhlasu ve svém prohlášení.

 

Mediální skupina Lagardère na svém webu uvádí, že současnou situaci považuje za přechodnou a ohrazuje se proti tomu, že by nějak porušovala licenční podmínky. "Postupně se bude české vysílání dál rozšiřovat směrem k maximalizaci mluveného slova. Budeme žádat o rozšíření vlastního vysílání až na dvanáct hodin denně, tak, jak tomu bylo při udělení licence pro vysílání naší společnosti. Naším cílem je moderní rádio mluveného slova, které hudbu využívá jako prvek zábavy v přiměřené míře a není pravda, že bychom tím porušovali licenční podmínky," uvádí na webu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....