Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Popírači holocaustu ho možná jen špatně pochopili, řekl Zuckerberg. Pak se snažil očistit

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v květnu 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v květnu 2018. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Podle šéfa Facebooku Marka Zuckerberga není na místě odstraňovat příspěvky, které šíří dezinformace a konspirační teorie. Jejich autoři totiž podle něj nemusí mít zlý úmysl, mohou se zkrátka jen mýlit. Reagoval tak na nově vydaná opatření společnosti, podle nichž mohou i konspirátoři platformu nadále využívat. O pár hodin později se ale svá tvrzení pokusil zmírnit.

Zuckerberg vyjádřil své názory během rozhovoru pro ReCode, který vyšel ve středu ráno. Popírače holocaustu využil jako příklad zdroje kontroverzního obsahu, který ale Facebook na sociální síti ponechá. Společnost Facebook uvedla, že konspirační teorie ze svých stránek mazat nebude, pouze omezí jejich dosah, aby se rozšířily k menšímu množství lidí.

„Nemyslím si, že by to naše platforma měla zakazovat, protože jsou zkrátka věci, které někteří lidé podle mého jen špatně pochopili,“ uvedl Zuckerberg. „A nemyslím si, že je pochopili špatně záměrně.“ Pak začal srovnávat konspirační teorie s lidmi, kteří se prostě jen spletli.

‚I já chápu některé věci špatně‘

„Není jednoduché odhalit něčí záměr a pochopit ho. Zkrátka si myslím, bez ohledu na to, jak odporné některé z těchto příkladů jsou, že ve skutečnosti i já chápu některé věci špatně, když promlouvám na veřejnosti,“ řekl. Zuckerbergova vyjádření ovšem způsobila vlnu nevole na sociálních sítích, v tisku i mezi lidskoprávními aktivisty.

„Popírání holocaustu je záměrná, vědomá a odvěká klamavá taktika antisemitů, která působí na židy zcela nepochybně nenávistným, bolestivým a hrozivým způsobem,“ řekl šéf americké Ligy proti hanobení Jonathan Greenblat webu CNN. Facebook má podle něj morální povinnost zamezit jeho šíření.

Například videoplatforma YouTube přitom s konspiračními teoriemi na rozdíl od Facebooku bojuje. Od března letošního roku začala ke každému významnějšímu konspiračnímu videu přidávat boxík odkazující na článek na Wikipedii, v němž lze najít ověřená fakta týkající se stejného tématu.

‚Nechtěl jsem bránit úmysly popíračů holocaustu‘

Několik hodin po zveřejnění rozhovoru Zuckerberg sám napsal novinářce z ReCode Kaře Swisherové s tím, že své odpovědi uchopil špatně. „Osobně shledávám popírání holocaustu velice ofenzivním a rozhodně jsem nechtěl bránit úmysly lidí, kteří se ho dopouštějí,“ uvedl v e-mailu.

Zuckerbergova vyjádření přišla jen týden poté, co Facebook povolil webové stránce Infowars šířící konspirační teorie, aby platformu nadále používala. Stránka, která mimo jiné označila masakr na americké základní škole Sandy Hook v roce 2012 za hoax, podle Facebooku nijak neporušuje dané standardy.

V následujících měsících nicméně společnost podle svých slov hodlá začít stahovat obsah, který bezprostředně podněcuje fyzické násilí. Zda je hrozba násilí skutečná či jen spekulativní, má posuzovat třetí strana.

Facebook odstraní jen obsah, který vede k násilí

„Omezovat šíření dezinformací – spíše než je přímo odstraňovat – je tím správným krokem k udržení rovnováhy mezi svobodou projevu a bezpečnou, věrohodnou komunitou,“ uvedla společnost v prohlášení. „Existují určité formy dezinformací, které vedou k fyzickému násilí, a změna nařízení, kterou jsme provedli, nám umožní tento druh obsahu odstranit.“

Podle nových nařízení bude Facebook odstraňovat obsah, který je označen a místními partnery potvrzen jako lživý a přispívající k násilnému chování. S „místními skupinami“, které společnost nijak blíže neidentifikovala, má Facebook začít pracovat na Srí Lance a v Barmě. Zda tato nařízení zavede i ve Spojených státech, společnost ještě zvažuje.

Jako příklad fungování těchto nařízení uvedl Facebook nedávný případ na Srí Lance. Na sociálních sítích se objevovala tvrzení o tom, že místní muslimové otravují jídlo pro buddhisty. Společnost konzultovala nebezpečnost dezinformace s tamní organizací a následně příspěvky odstranila.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...