Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Poplatky zvyšovat nechceme, říká šéf ČRo

Peter Duhan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Duhan | foto: ČTK

PRAHA Od nového roku by se měl změnit způsob hospodaření Českého rozhlasu (ČRo). Namísto krátkodobého plánování se má vytvořit plán, který bude počítat s příjmy a výdaji za delší období. Mimo jiné tak vznikne fond rezerv, ze kterého bude rozhlas financovat svou restrukturalizaci. V rozhovoru to řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Prohlásil přitom, že během jeho funkčního období rozhlas nebude usilovat o zvyšování rozhlasových poplatků. Ty v současné době činí 45 Kč za každou domácnost, které vlastní rozhlasový přijímač.

"Nechceme v horizontu šesti let zvyšovat koncesionářské poplatky," prohlásil Duhan. Odůvodnil to současnou špatnou ekonomickou situací, která se dotkla mnoha lidí. Přiznal přitom, že by se mohly vyskytnout okolnosti, které mohou výběr poplatků ovlivnit. Případné další výkyvy v jejich výběru by v budoucnu podle Duhana měla řešit dobrá finanční strategie.

Výběr poplatků přitom klesá už nyní. Podle Duhanova vyjádření, které poskytl krátce po svém zvolení do čela Čro, se připravuje výběrové řízení na advokátní kancelář, která bude vymáhat dlužné rozhlasové poplatky.

ČTĚTE TAKÉ:

Duhan, kterého v červenci zvolila Rada Českého rozhlasu do funkce na šest let, přitom plánuje změny ve způsobu hospodaření této veřejnoprávní instituce. Doposud se podle něj plánovalo z roku na rok. To by se mělo změnit. "To znamená, že pro mě rozpočet není 2,2 miliardy, ale pro mě je rozpočet šestkrát 2,2 miliardy," řekl Duhan.

Do budoucna tak chce vytvořit dlouhodobý, střednědobý i krátkodobý plán, které budou počítat s předpokládanými příjmy za celé období. "Je možné, že rozpočty těch let se nebudou podobat jako vejce vejci, ale že budou odlišné podle potřeb Českého rozhlasu a podle potřeb restrukturalizace," řekl Duhan.

Vytvoření rezervního fondu

To mimo jiné předpokládá vytvoření rezervního fondu. "Já nejsem zrovna přítel ulívání peněz z poplatků našich koncesionářů někam do banky," řekl Duhan. Ale proces restrukturalizace podle něj bude vyžadovat vytváření rezerv. Během restrukturalizace se počítá mimo jiné s přetvořením struktury Českého rozhlasu, ale například i s novou koncepcí stanic.

Nový způsob hospodaření by podle Duhana měl vést k tomu, že bude ČRo lépe chráněný před různými vnějšími ekonomickými výkyvy.

"Může dojít k různým překvapením, a pokud ta finanční strategie bude pracovat s vnějšími okolnostmi, tak Český rozhlas nemusí být v roce 2017 ve zlé finanční kondici," řekl.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...