Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

'Televize je klenot národní'. Kandidáti do rady ČT mluví před poslanci

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Na veřejné slyšení do Poslanecké sněmovny se přišli představit kandidáti do Rady České televize. Kandidáti mají pět minut na to říct něco o sobě a deset minut na zodpovězení dotazů poslanců. Ti se jich ptají například na to, jaké zájmy chtějí v radě hájit a na co se chtějí zaměřit.

Jako první předstoupil před výbor děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, kterého do Rady ČT navrhla jeho mateřská univerzita. Jako jeden ze svých cílů označil to, aby se podařilo dohledávat úspory a směřovat je k zaměstnancům. "Televize je klenot národní, ale ten klenot dělají lidé," řekl.

Po něm vystoupil například bývalý generální ředitel Českého rozhlasu Richard Medek. Řekl mimo jiné, že by podpořil tvorbu pro děti. Ekonom Radek Žádník, který dříve působil v ČT jako ředitel programových okruhů, čelil dotazu Daniela Korteho (TOP 09) ohledně možného konfliktu zájmů, protože jeho manželka je herečka Dejvického divadla. Žádník se nedomnívá, že by ve střetu zájmů byl. Podotkl, že za dobu jeho působení v ČT tam jeho manželka získala jednu roli a po jeho odchodu už žádnou nedostala.

Transparentnost i výhrady k zpravodajství

Na možný střet zájmů se ptal i poslanec Vítězslav Jandák dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Odpověděla mu, že Asociace producentů v audiovizi, která ji navrhuje, ji ujistila, že právníci ČT v tom problém nevidí. Řekla, že v televizi pracuje dlouhou dobu a že situace by se mohla posuzovat jako střet zájmů, pokud by se zvýšil objem její práce. "Což se rozhodně nestane, protože objem mé práce je konstantní," dodala.

Bývalý senátor a odborník na svobodu informací Oldřich Kužílek řekl, že by chtěl nabídnout své zkušenosti z oblasti transparentnosti. "Myslím si, že u České televize lze sledovat některé problémy v této oblasti," řekl a jako příklad uvedl, že na webu ČT nenalezl její rozpočet za rok 2013. Překvapilo ho také, že ČT v poslední době údajně odmítla některé žádosti o informace týkající se odměňování vrcholných manažerů.

ČTĚTE TAKÉ

Někdejší moderátor ČT a mluvčí úřednické vlády Jana Fischera Roman Prorok mimo jiné řekl, že nehodlá kritizovat zpravodajství ČT jen proto, aby se zalíbil poslancům, i když on sám má řadu výhrad. Souhlasí s tím, že je nutné přijmout nový zákon o ČT. Na dotaz poslanců také vysvětloval, za jakých okolností kdysi z ČT odešel.

V pátek bude slyšení pokračovat a na řadu přijdou především kandidáti do Rady Českého rozhlasu. Sněmovní volební výbor pak provede konečný výběr kandidátů; na šest míst v Radě České televize jich má být 18 a na tři místa v Radě Českého rozhlasu devět. Z nich bude volit Sněmovna zřejmě na březnové schůzi.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...