Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Poslední sociální dávka - ze samopalu. Komentář Blesku rozčílil Romy

Sociální dávky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociální dávky (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Prapodivný komentář o zneužívání sociálních dávek, který se objevil v úterním vydání deníku Blesk, ostře kritizují zástupci Romů. Tohle může napsat jen někdo, kdo nemá všech pět pohromadě, shodují se.

"Tlupa vyžírků táhne na úřad pro sociální dávky. Úřednice je pokropí střelbou ze samopalu a vyděšeným svědkům vysvětlí: To byla poslední dávka, na kterou měli nárok!" Tímto odstavcem zahájil redaktor Oldřich Tichý svůj komentář. Dál píše o "partě vychcánků", která si vždy najde cestu, jak sociální dávky zneužít. A teprve na konci komentáře naznačuje, že věta o střílení ze samopalu byla míněna jako vtip.

Romové z nevládních organizací si myslí, že komentář je cíleně namířený proti této minoritě, i když to redaktor přímo neuvádí. "Když někdo mluví o zneužívání sociálních dávek, v hlavě má většinou rovnou Romy. Používají to i někteří politici," sdělil LN Dušan Badi, předseda Občanského sdružení pro lidská práva romských občanů.

Badimu se ale hlavně nelíbí, jakým stylem je komentář napsaný. "Používat odkazy na střílení ze samopalu je naprosto nevhodné. Tohle může napsat jen někdo, kdo nemá všech pět pohromadě. Noviny se přece dají prodat i jinak," dodal romský aktivista.

Vyznění komentáře odsuzuje i zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. "Média hrají významnou roli, apeluji na ně, aby dodržovala etická pravidla a uvědomila si svoji sílu," řekla zmocněnkyně a dodala: "Ze strany nejvyšších představitelů státu by mělo zaznít jednoznačné odsouzení těchto věcí."

Před pár dny Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vystoupila proti televizi Nova a jejímu způsobu, jak informuje o trestné činnosti Romů. "Například TV Nova (ale i další) přímo určuje pachatele trestné činnosti jako Roma, aniž by k tomu existoval jediný relevantní důkaz. K určení etnicity pachatele často stačí jen výpověď poškozeného," napsali zástupci v tiskové zprávě zveřejněné na serveru Romea.cz.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Sociální dávky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Sociální dávky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Sociální dávky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...