Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Potíže po Babicově grilování jsem neměl, řekl soudu generál Picek

Jiří Babica servíruje grilované maso českým vojákům v Lógaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Babica servíruje grilované maso českým vojákům v Lógaru. | foto: Army.cz

Bývalý náčelník generálního štábu a exministr obrany Vlastimil Picek dnes vypovídal před soudem o návštěvě u českých vojáků v Afghánistánu v roce 2012, kde vařil televizní kuchař Jiří Babica. V médiích se pak objevila tvrzení o tom, že vojáci měli po grilování střevní potíže, proti kterým se Babica ohrazuje, a chce omluvu od vydavatelství Mafra. Picek uvedl, že o průjmech nic neví, přičemž jedl stejné pokrmy jako ostatní. Městský soud v Praze odročil jednání na červen kvůli výslechu dalších svědků.

Picek v polovině roku 2012 vedl delegaci za českými vojáky působícími v mezinárodní misi vedené USA v Lógaru coby náčelník generálního štábu. "Účastnil jsem se grilovací akce na všech místech, kde se grilovalo, a také jsem tu stravu konzumoval i s ostatními vojáky. Neměl jsem žádné problémy. Nemám poznatky, že by měl někdo nějaké střevní problémy," uvedl Picek, který je nyní poradcem prezidenta Miloše Zemana pro armádu a bezpečnostní otázky.

Článek v MF Dnes z prosince téhož roku ale podle Babicovy žaloby dal do souvislosti jeho návštěvu a průjem, se kterým se jeden z vojáků údajně svěřil autorovi. Týká se to například textu s titulkem "Babicovy steaky odpravily české vojáky v Afghánistánu. Dostali průjem". V článku se zároveň zmiňuje, že podobné zažívací potíže jsou v Afghánistánu obvyklé. Voják v něm například uvádí, že "půlka lidí se tam pos...., hlavně ti, kteří se zúčastnili grilovačky." Těžko prý ale lze říct, jestli za potíže mohl Babica, dodal voják.

Zažívací potíže jsou na misi běžné

Picek dnes potvrdil, že zažívací problémy jsou na misi téměř na denním pořádku. "Prostředí je velmi náročné a zdravotní potíže má v podstatě každou chvíli některý z vojáků českých i koaličních sil," dodal. Průjmy prý tak lze stěží dát do souvislosti s Babicou.

ČTĚTE TAKÉ:

Jiří Babica po soudním jednání řekl, že ho článek a navazující ohlasy zejména v bulvárních médiích poškodily na pověsti a způsobily mu také finanční ztráty. Kuchař po vydavatelství Mafra proto požaduje omluvu za článek z deníku MF Dnes a zpravodajského portálu iDnes.cz a odškodné 800 000 korun.

Akce s celebritami

Okolnosti výletu za vojáky vysvětlovala také šéfka tiskového oddělení ministerstva obrany Mira Třebická. Pozvat Babicu byl prý její nápad. Armáda podle ní bere s sebou na podobné akce obvykle i celebrity, například zpěváky. Zatímco před tím tam byl například hudebník Aleš Brichta, tentokrát chtěla Třebická udělat změnu a pozvala kuchaře známého z televizní obrazovky.

Grilování se účastnila a problémy prý neměla. Uvedla, že nechápe, proč deník psal o průjmech. Autor se jí prý ozval před vydáním textu a na střevní potíže se ptal. Oslovila proto velitele českého kontingentu na misi Antonína Gensera, který prý řekl, že "se neobjevily žádné problémy vymykající se normálu", což autorovi sdělila. Třebická soudu řekla, že po vydání textu nechápala, "proč píše takové lži." Autora tedy kontaktovala a ten svou informaci prý opíral o tvrzení vojáka. Třebická dodala, že novinář, který se v deníku dlouhodobě zabýval tématy kolem armády, je prý "kapitola sama pro sebe." "Když chce nějaký negativní článek napsat, tak ho napíše. Racionální argumenty ho nezajímají," dodala.

S českou hořčicí a chlebem

Babica uvedl, že poté, kdy ho armáda oslovila, aby vyrazil za vojáky, řešil možnosti, kde bude jídlo připravovat. Američané prý výpravu nechtěli pustit do jejich velké kuchyně, na řadu tedy přišlo grilování venku. "Kluci si tam grilují, mají na to připravené místo. Takže jsem vymyslel, že uděláme vepřové steaky," řekl. Maso bylo objednané od Američanů a na místě ho prý převzal "jak má být a zabalené". "Jediné, co jsem přivezl, byla česká hořčice a chleba a kmín, který tam neznají, aby to mělo chuť takového toho moravského vrabce," dodal. Výprava podle něj také s sebou vzala zásobu českého chleba.

Po příletu na základnu začal se skupinou vojáků připravovat grilování, což ale přerušil varovný alarm na základně, kvůli kterému se museli všichni skrýt na chvíli v bunkru. "Pak se vylezlo ven a grilovalo se. Nikomu se nic nestalo. No a po půl roce vyšel článek od pana Gazdíka, že se tam všichni váleli po zemi a zvraceli. Je to totální fáma," dodal Babica.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.