Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Pravidla mezi novináři a Babišem určí kodex Karla Hvížďaly

Karel Hvížďala, novinář, spisovatel a dramatik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Hvížďala, novinář, spisovatel a dramatik. | foto: ČTK

PRAHA Etický kodex mediální společnosti MAFRA, která vydává Lidové noviny, MF DNES a provozuje servery Lidovky.cz a iDNES.cz, vypracuje novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Nabídku nového vlastníka vydavatelské skupiny Andreje Babiše přijal s podmínkou, že s tímto postupem budou šéfredaktoři obou listů souhlasit a na konečné verzi kodexu se s ním budou podílet.

Miliardář Babiš oznámil koupi mediální společnosti od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft v minulém týdnu. Představil ji jako důležitý krok v jeho snaze vybudovat významnou mediální divizi na trzích České republiky a Slovenska.

Již dříve do této skupiny patřily regionální týdeníky 5plus2 a vydavatelství Ecopress, které na Slovensku vydává deník Hospodárske noviny.

Redakce Lidových novin při diskuzi s Andrejem Babišem

Redakce Lidových novin při diskuzi s Andrejem Babišem

Hvížďala, který se mimo jiné podílel na sepsání Kodexu Českého rozhlasu, má pomoci rozptýlit obavy některých kritiků z omezování novinářské nezávislosti, a to především s ohledem na Babišovo politické působení. Nový kodex by tak měl přesně rozdělit role v této mediální divizi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zástupce majitele (vydavatele) by redakcím určoval rozpočet, jmenoval a odvolával šéfredaktory, šéfredaktoři by měli zaručenou bezvýhradnou samostatnost v personálním obsazení redakcí a ručili za obsah vydávaných periodik," uvedl mluvčí Agrofert Holdingu Karel Hanzelka.

Kodex má podle něj také jasně a transparentně oddělit vydavatelství od ostatních firem Agrofertu, od politického hnutí ANO a dalších Babišových aktivit. Dokument zároveň určí způsob, jak budou řešeny případné neshody mezi vydavatelem, respektive majitelem a redakcí.

Proč o mně nepíšete?

Babiš si vysloužil kritiku za nepatřičný zásah do médií v minulém týdnu, jen dva dny poté, co byla informace o převzetí společnosti oznámena. Lidové noviny napsaly, že Babiš volal jejich politickému redaktorovi a domáhal se odpovědi, proč v deníku chybí zmínka o tiskové konferenci jeho politického projektu.

ČTĚTE TAKÉ:

Babiš v telefonátu údajně nejprve kritizoval, že noviny jeho vystoupení na svých stránkách vůbec nezachytily, a dále opakovaně naléhal, na čí pokyn se tak stalo. Po následném dotazu z vedení společnosti Mafra se budoucí vlastník přímo v sídle redakce za své chování omluvil a navrhl uzavření etického kodexu.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...