4. června 2012 22:17 Lidovky.cz > Byznys > Média

Úterní LN: Pravopis umí, ale stejně z češtiny propadl

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Písemné maturity z češtiny neudělaly tisíce studentů. A nemusely přitom napsat jedinou pravopisnou chybu. Svou práci zaslal LN například maturant Tomáš z Břeclavi. Hodnotitel mu dal 0 bodů za nesplnění žánru. Místo zprávy prý napsal oznámení.

Tomáš přitom z pohledu redakce napsal standardní novinářskou zprávu o výstavě - s předepsaným rozsahem a minimem pravopisných chyb. Z didaktického testu měl také téměř plný počet bodů a při ústní části nejlepší možné hodnocení. V součtu však propadl…

S jeho prací a dalšími stížnostmi studentů na hodnocení Cermatu se můžete seznámit na straně 3 úterních LN.

Hry pumpařů: kolik si berou z litru benzínu

Litr benzinu nyní stojí 38 korun, ale také 34,50 koruny. Vše závisí na marži, s níž čerpadláři pohonné hmoty prodávají. Velké řetězce někde vytáhly do boje s levnější konkurencí Tank Ono. Kde díky tomu za benzin zaplatíte míň? Kde naopak vysoké ceny zůstávají? To se dozvíte v  hlavním úterním článku rubriky Peníze & Byznys.

Kuchař Babica - nová zbraň Talibanu?

Televizní kuchař Jiří Babica vyrazí v nejbližších dnech vařit českým vojákům do Afghánistánu a veze jim prý „českou chuť“. Do mise ho podle zjištění LN pozval náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který se jede s vojáky před odchodem z funkce rozloučit. Kuchař Babica proslul výroky, z nichž gurmeti šílí. Například: "Když tam dáte čedar, tak to budete mít mexický. A když tam dáte eidam, tak to budete mít český." A s čím jede do Afghánistánu? To se dočtete na poslední straně LN. Na sociální síti se už teď vtipkuje, že Babica je "novou zbraní Talibanu".

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz