25. března 2015 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Pražská berní správa má posily z regionů

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Zatím zhruba 490 milionů korun přinesla výběrčím daní v hlavním městě akce s názvem Pomoc Praze. Stovka dobrovolníků z berní správy z regionů Česka od září pomáhá úředníkům v Praze s kontrolou daní.

Původně tříměsíční výpomoc byla v lednu prodloužena o další čtvrtrok. „Finančák“ tak reaguje na časté výtky, že inspektoři nestíhají kontrolovat pražské firmy. „Berňák“ tu zavalily nejen desítky tisíc zdejších firem, ale k tomu ještě další tisíce z regionů, které si kvůli snaze vyhnout se kontrolám nebo jen za účelem pořízení prestižnější vizitky přesunuly do Prahy sídlo na virtuální adresy v různých administrativních centrech. 

U některých podnikatelů tak vychází daňová kontrola jednou za skoro 200 let. „V celé republice je 480 virtuálních adres a na nich sídlí 53 tisíc firem. Až toho v Praze, která se stala daňovým rájem, sídlí 43 tisíc firem na 280 virtuálních adresách. Proto došlo na akci Pomoc Praze,“ uvedl v úterý ministr financí Andrej Babiš na konferenci MAFRA snídaně s..., kterou vydavatelství MAFRA pořádalo na téma daní.(Andrej Babiš je zároveň majitelem firmy MAFRA, která vydává LN)