Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Před 30 lety vyšlo nulté číslo samizdatových Lidových novin

Nulté číslo Lidových novin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nulté číslo Lidových novin. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Zkušební číslo samizdatového měsíčníku Lidové noviny, které vyšlo 11. září 1987, se podle vzpomínek pamětníků příliš nepovedlo. "Byl to dokonalý propadák. Porada u Václava Havla ho důkladně proprala. Špatná redakce, mizerný styl, nevalné zpravodajství, disidentský egotismus,“ popsal náladu v samizdatové redakci jeden z pamětníků, publicista Jaroslav Jírů.

V prosinci 1987 tak nakonec vzniklo ještě druhé, podstatně podařenější nulté číslo. Zrod myšlenky na vydávání samizdatových Lidových novin je možné najít v lednu roku 1987, kdy se nápad na obnovení slavného listu zrodil v hlavách několika čelných představitelů českého disentu. Na narozeninovém večírku Jiřího Dienstbiera v dubnu pak začala idea nabírat pevnější obrysy, do přípravy se zapojili vedle už zmíněného Havla či Dienstbiera také Jiří Ruml nebo Vladimír Mlynář.

První řádné, rovněž samizdatové číslo vyšlo pod Rumlovým vedením v lednu 1988. V režii redakce vznikalo několik stovek výtisků od každého čísla, díky rozšíření kopírek se ale nakonec mezi lidi dostávaly tisíce kopií listu. S komunistickým režimem se navíc redakce snažila hrát vcelku otevřenou hru. Kromě neúspěšných žádostí o registraci například tím, že v záhlaví byla uvedena jména všech členů redakční rady.

Dva roky fungovaly LN bez větších represí, zatýkání přišlo až v říjnu 1989. O měsíc později se komunistický režim zhroutil. Během sametové revoluce vzniklo několik zvláštních vydání a v prosinci 1989 vyšlo poslední samizdatové číslo.

Od ledna Lidové noviny vycházely dvakrát týdně a od dubna 1990 fungují jako deník. LN, jež navazují na tradici listu založeného roku 1893 Adolfem Stránským, vystřídaly v uplynulých letech řadu majitelů, dnes patří spolu s Mladou frontou Dnes do skupiny Mafra, kterou v roce 2013 ovládl podnikatel a bývalý ministr financí Andrej Babiš. Ten firmu letos v únoru převedl do svěřenských fondů.

Samizdatové vydání Lidových novin si můžete přečíst zde.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...