Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Předsedou Rady ČT se stal Milan Uhde

Milan Uhde (na archivním snímku z roku 2008) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Uhde (na archivním snímku z roku 2008) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Novým předsedou Rady České televize se stal bývalý ministr kultury Milan Uhde. Získal dvanáct hlasů z patnácti. Nikdo jiný proti němu nekandidoval.

"Jsem v radě už tři roky, a budu pokračovat ve stejném, kritickém duchu," řekl Uhde ve svém krátkém kandidátském projevu. Radní na schůzi řeší průběh volby generálního ředitele.

Současný šéf Jiří Janeček totiž oznámil, že ve funkci ze zdravotních důvodů skončí na konci srpna. Aby vyvrátil pochybnosti o pravdivosti svého záměru odejít, uložil dokonce výpověď u notáře. Kandidáti na nového ředitele České televize budou oznámeni v pondělí, 23. srpna. Rada pak nového šéfa zvolí na konci září.

Místopředseda Jan Brandejs již dříve LN řekl, že Uhde je favoritem volby. I další místopředseda Jaroslav Dědič prohlásil, že Uhde je v tuto chvíli ideální volbou.

Politiku Uhde definitivně opustil v roce 1999. Členem Rady ČT se stal v roce 2008. Předtím působil například jako člen Rady Českého rozhlasu, kde byl dokonce místopředsedou.

MILAN UHDE

Milan UhdeMilan Uhde se narodil 28. července 1936 v Brně, v rodině právníka a advokátky. V roce 1958 absolvoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity (obor čeština a ruština). Uhde napsal celkem asi 30 her a dramatizací a asi 20 her pro divadlo jednoho herce.

Během 70. let upadl v nemilost komunistického režimu a nakonec se ocitl na seznamu zakázaných autorů, patřil také mezi první signatáře Charty 77.

Od června 1990 byl ministrem kultury. Po dvou letech usedl do křesla předsedy České národní rady a se vznikem České republiky se stal předsedou Poslanecké sněmovny. Tuto funkci vykonával až do června 1996, poslancem byl šest let, do roku 1998.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...