Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Přestavba sídla se nám prodraží přes sedm set milionů, počítá rozhlas

Český rozhlas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas | foto: ČTK

PRAHA Výsledná cena rekonstrukce historické budovy Českého rozhlasu na pražské Vinohradské ulici pravděpodobně přesáhne sedm set milionů korun. Na středečním mimořádném zasedání rozhlasové rady to uvedl prozatímní ředitel rozhlasu Richard Medek.

Vysoutěžená cena rekonstrukce, kterou provádí sdružení podniků OHL ŽS a Hochtief, byla 524 milionů korun.

Obavy z postupného prodražování stavby později byly jedním z důvodů, kterým radní argumentovali, proč před třemi týdny odvolali Václava Kasíka z místa generálního ředitele rozhlasu.

Krátce poté přitom ekonomický ředitel rozhlasu Zdeněk Vodsloň odhadl celkové náklady na 664 milionů korun s tím, že to zahrnuje i peníze za vícepráce, které žádají proplatit stavbaři.

Jak však Medek řekl ve středu radním, je třeba počítat s dalšími až 115 miliony korun na vedlejší náklady, které vznikly na straně rozhlasu. Mezi ně zařadil třeba výdaje na právní servis či přechodný pronájem jiné budovy v Římské ulici, kam rozhlas na dobu přestavby přestěhoval některé své zaměstnance a provozy.

"Problémy s rekonstrukcí jsou horší, než jsem si myslel," prohlásil Richard Medek. Na minulé schůzi rady uvedl, že přestavba skončí v únoru 2010. S ohledem na údajné navyšování ceny zhotovitelem a posouvání termínu dokončení prací si ale mezitím nechá vypracovat audit, jehož výsledky chce mít do dvou měsíců.

Už dřív Medek řekl, že nesrovnalosti mají dvě hlavní příčiny, a sice "chyby v projektové dokumentaci a podhodnocená nabídka ze strany zhotovitele". I odvolaný Kasík se nedávno bránil, že nemůže být zodpovědný za podhodnocení nákladů ze strany zhotovitele.

"Jsme svědkem tradičního souboje mezi zadavatelem a dodavatelem, každý má svoje zájmy pochopitelně, zadavatel chce co nejméně utratit, dodavatel chce co nejvíce vydělat," zhodnotila nedávno situaci radní Maria Ptáčková, která je v radě nyní v názorové menšině a spolu s radním Bohušem Zoubkem byli jediní, kdo nehlasoval pro Kasíkovo odvolání.

"V zákopech"

Celou situaci kolem rekonstrukce údajně komplikuje také velmi špatná komunikace mezi rozhlasem a stavbaři.

Podle slov pověřeného výkonného ředitele Josefa Havla, který po Kasíkově odvolání začal na rekonstrukci dohlížet, jsou obě strany jako "v zákopech na bojišti".

Podle Richarda Medka proto obě strany vytvořily vyjednávací týmy, které by se měly snažit pat překonat.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.