3. května 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Zemědělci převařují staré mléko, straší hoax

Mléko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Trvanlivé mléko, které se neprodá a vyprší mu trvanlivost, vrátí s náležitým požehnáním úřadů prodejce zpracovateli. Ten otevře tetrapakový obal, mléko převaří a vrátí ho do krabice, která putuje zpět na pulty obchodů. To ve zkratce stojí ve zprávě, která se šíří po sociálních sítích. Odborníci ale uklidňují: jde pouze o starší typ hoaxu, tedy nepravdivé poplašné zprávy.

"Každá potravina živočišného původu, tedy i mléko, musí při uvedení do oběhu splnit podmínky zdravotní nezávadnosti, o čemž je zákazník informován – identifikace výrobce, původ, data spotřeby. Pokud jde o nějaká skrytá čísla na spodní straně kartonu, mají vztah k obalu, nikoli k obsahu," uvedl k hoaxu, který se ve vlnách šíří už od roku 2010, tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

I společnost Tetra Pak se poplašné zprávě brání. "Čísla na obalech obsahují informaci o obalu, nikoli o jeho náplni. Sekvence čísel 1234, 1234567 a jiná se užívá k identifikaci pásu, ve kterém byl obal potištěn," napsala společnost v tiskovém prohlášení.

Text poplašné zprávy

Mléko v česku - to je skandální!!! - věděli jste to?!!
Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět zabalí. Může tak učinit max. 5 krát. Zespodu krabice je pod zalepeným záhybem číslo 12345, kde jedno z čísel chybí. Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko "recyklováno". Tj. 12 45 znamená, že bylo převařeno 3 krát. Tak dobrou chuť. Mrkla jsem na to a opravdu. Na krabicích plnotučného mléka, které bylo "v akci" za 11,90 Kč, chybí v řadě č. 4. Doufám, že alespoň u mléka prodávaného jako čerstvé, nechybí v řadě žádné číslo.

Fotka doprovázející hoax

Hoax o převařovaném mléku se pomocí e-mailových zpráv a sdílením na sociálních sítích šíří už od roku 2010. Zpráva se od té doby několikrát obměnila a ve společnosti se objevila v ještě několikrát. Poslední vlnu paniky vyvolal hoax před několika dny, kdy se znovu začal šířit na sociální síti Facebook.

Michaela Černá

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.