Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kyberšikana zasáhne každé třetí dítě v Čechách. Trauma z ní trvá roky

Dítě s počítačem (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě s počítačem (ilustrační fotografie). | foto: Shutterstock

BRNO Výhružky, vydírání, ponižování. Prostřednictvím internetu zasáhne tzv. kyberšikana zhruba každé třetí dítě v Česku. Z těchto případů se daří odhalit pouhý zlomek, navíc často jen náhodou. Odborníci apelují na rodiče, aby se více zajímali o to, co jejich dítě na webu dělá, a aby s nimi o kyberšikaně mluvili.

Znepokojivé výsledky z českého prostředí představil ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Mimo to poukázal na britskou nadnárodní studii nazvanou EU Kids Online, která byla zveřejněna v listopadu. Vyplývá z ní, že v zemích unie se letos v meziročním srovnání téměř zdvojnásobilo riziko kyberšikany a také nenávistných projevů.

ČTĚTE TAKÉ:

Například na jižní Moravě loni policie odhalila tři případy kyberšikany. Podle Kapitána jde ale o pouhou „špičku ledovce“, protože těchto případů je mnohem více.

‚Ráda olizuje nohy‘

Například na páteční brněnské konferenci věnované ochraně dětí před kyberšikanou, byl zmíněn případ dívky, která v deseti letech poskytla prostřednictvím internetu svému kamarádovi fotografii svých nohou. Ten ji ale zneužil; snímek zveřejnil s tím, že dívku urážel, zesměšňovat, tvrdil, že ráda olizuje nohy jiným.

„Čtyři roky mělo z této věci dítě trauma. Pachatel nebyl vzhledem ke svému nízkému věku potrestán,“ uvedl Kapitán. Podle něj případ dokládá, že rodiče musí mít kontrolu nad tím, co jejich dítě na internetu dělá a s kým se stýká. Upozornil na to, že poskytnutí citlivých osobních údajů či snímků, třeba tzv. selfie, může vést k mnoha problémům.

V ČR je podle Kapitána hned několik projektů, které před kyberšikanou varují. Zdůraznil, že přesnější statistiky k tomuto tématu sice chybí, je však zřejmé, že kyberšikana je stále větším problémem.

Rodič nemusí detailně dítěti kontrolovat počítač, stačí jen, aby jej o věci poučil, mluvil s ním o tématu a třeba zakázal uzamknout si počítač či mobilní telefon heslem, uvedl Kapitán. „Již jen pouhé vědomí toho, že rodič si věci může zkontrolovat, může být dostatečnou prevencí,“ dodal ředitel.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...