Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Primě rostly tržby, klesl provozní zisk

Oficiální míč pro Euro 2008 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oficiální míč pro Euro 2008 | foto: ČTK

PRAHA Fotbalové Euro pomohlo televizi Prima zvýšit tržby, zároveň se ji ale prodražil nákup vysílacích práv k šampionátu. Vyplývá to z hospodářských výsledků, které dnes publikoval poloviční majitel stanice, skandinávská mediální skupina Modern Times Group. Druhá polovina Primy patří tuzemskému holdingu GES podnikatele Ivana Zacha.

V letošním prvním pololetí televize utržila 508 milionů švédských korun (asi 1,23 miliardy českých korun), což je meziročně o čtvrtinu víc. Pozitivně se na tom podle MTG projevilo i posilování české koruny. Provozní zisk naopak Primě klesl zhruba o 28,4 procenta na 63 milionů švédských korun (asi 153,1 milionu korun).

Na tom se podepsal druhý kvartál. "Dodatečné náklady v druhém čtvrtletí, zejména v souvislosti s právy na fotbalový šampionát Euro 2008, měly za následek nižší provozní zisk 25 milionů švédských korun (zhruba 60 milionů českých korun - pozn. red.)," musel konstatovat vlastník druhé nejsledovanější komerční stanice v Česku. V předchozím roce přitom stejný ukazatel Primy činil 59 milionů švédských korun.

Sledovanost meziročně klesla

MTG si ovšem pochvaluje, že díky pokračujícím investicím do programu a červnovému vysílání fotbalového Eura se Primě podařilo zvýšit podíl na sledovanosti.

Ten ale mezi prvním a druhým letošním čtvrtletím rostl jen mírně - z 20,5 % od ledna do března na 20,8 % za duben až červen - a je to o poznání méně, než měla Prima v druhém loňském kvartálu (21,9 %).

Stejně jako její největší konkurent Nova, se i Prima nyní zaměřuje na mladší publikum. MTG se totiž ve zprávě zmiňuje o posílení podílu Primy v "klíčové cílové skupině" diváků ve věku 15-54 let. Především na tuto část publika už déle cílí právě Nova. Donedávna se přitom komerční stanice soustředily na všechny diváky starší patnácti let.

MTG vydělala na prodeji v Rusku

Tržby majitele Primy za letošní první pololetí meziročně vzrostly o šestnáct procent, na 6,36 miliardy švédských korun. Provozní zisk vyjma jednorázových transakcí skupiny MTG se zvýšil o 27 procent, na 1,27 miliardy.

Skupina navíc v dubnu prodala ruskou DTV Group tamní konkurenční skupině CTC Media, z čehož vytěžila čistých 1,16 miliardy švédských korun. Celkový provozní zisk tak činil 2,35 miliardy. Čistý zisk dosáhl bezmála dvou miliard švédských korun.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....