Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Příspěvkem na Facebooku lze podle policie spáchat trestný čin

Média

  15:58
PRAHA - Příspěvkem nebo komentářem na sociálních sítích mohou lidé spáchat trestný čin. Některými tvrzeními se mohou dopustit například pomluvy, křivého obvinění, podněcování k nenávisti vůči skupině osob, hanobení národa a rasy nebo šíření poplašné zprávy. Upozornila na to ve středu na svém facebookovém profilu policie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

„Neomezená virtuální svoboda a anonymita má i na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem můžete naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku,“ uvedli policisté. Za některé z těchto trestných činů přitom hrozí výrazné postihy. Až na osm let do vězení může jít člověk, který na internetu někoho křivě obviní.

I další trestné činy mají zvýšenou sazbu, pokud člověk při jejich páchání použije veřejnou počítačovou síť. Přísněji trestní zákoník postihuje pomluvu, hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

28.listopadu 2018 v 09:52, příspěvek archivován: 28.listopadu 2018 v 15:54

Neomezená virtuální svoboda a anonymita má i na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem můžete naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku. Myslete na to, než napíšete nějaký ten „jed“ - děkujeme!

§ 181 - poškození cizích práv
§ 184 - pomluva
§ 345 - křivé obvinění...
§ 355 - hanobení…
§ 356 - podněcování k nenávisti…
§ 357 - šíření poplašné zprávy
§ 364 - podněcování k trestnému činu
§ 365 - schvalování trestného činu
§ 404 - projev sympatií k hnutí směřující k potlačování práv a svobod člověka

Policisté pak mohou účastníky diskusí na sociálních sítích podle svých slov stíhat také za poškození cizích práv, šíření poplašné zprávy, podněcování k trestnému činu, schvalování trestného činu nebo projevu sympatií k hnutí směřující k potlačování práv a svobod člověka. Pachatelům za ně v základní sazbě převážně hrozí až dvouleté vězení.

100 hodin veřejně prospěšných prací

K mediálně známým případům, které se týkají výroků na facebooku, patří kauza bývalého poslance za Věci veřejné Otto Chaloupky. Soudy mu uložily půlroční podmínku za příspěvky o Romech, v nichž mimo jiné napsal, že „lidi jsou na hraně“ a může začít „mazec“. Chaloupka se marně domáhal vynětí z pravomocí soudů poukazováním na svou politickou funkci.

V minulém roce pak potrestal kladenský okresní soud studenta Davida Šmída, který nenávistně reagoval na příspěvek zpěváka Radka Bangy na jeho facebookovém profilu. Za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal mladík 100 hodin veřejně prospěšných prací. Ústecký soud zase potrestal deseti měsíci vězení s podmíněným odkladem na dva roky matku zmizelé Michaely Patricie Muzikářové Evu za propagaci nacismu. Žena vystupovala na síti Facebook pod přezdívkou milenky Adolfa Hitlera Evy Braunové a sdílela nacistické příspěvky.

Autor: