Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Přístup k internetu je základní lidské právo, myslí si čtyři z pěti lidí

Práce s počítačem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Čtyři z pěti dospělých si podle světové ankety myslí, že přístup k internetu patří k základním právům. Tento pocit je přitom silný hlavně v Jižní Koreji a Číně. Polovina uživatelů webu ve světě míní, že by neměl být regulovaný.

Vyplývá to z výsledků průzkumu, v němž se britská mediální společnost BBC World Service tázala dospělých v 26 zemích světa, jak vnímají internet a co jim přináší.

Zhruba 78 procent internetových uživatelů míní, že jim internet dal větší svobodu. Devět lidí z deseti pak říká, že je síť dobrým prostředkem ke vzdělávání.

Některé země, například Finsko a Estonsko, již rozhodly, že přístup na web patří mezi práva jejich občanů. Všeobecný přístup na síť podporují také mezinárodní organizace včetně OSN.

Respondenti ve Spojených státech byli nad průměrem v přesvědčení, že je web zdrojem větší svobody. Také se na internetu otevřeněji než ostatní vyjadřovali o svých názorech. Jiní se o tom ale zmiňovali s obavami.

V Japonsku se zhruba 65 procent dotázaných svěřilo, že své názory nemůžou vyjádřit na internetu s pocitem bezpečí. Tento názor se objevil také v Jižní Koreji, Francii, Německu a Číně.

Otázka internetové svobody se dostala do popředí nedávno, když světově nejužívanější vyhledávač Google oznámil, že z Číny odejde. Americký gigant je ochoten opustit největší internetový trh na světě na protest proti zásahům cenzorů.

Z 27 000 dotázaných více než polovina odsouhlasila, že internet by neměl nikde na světě podléhat regulaci na jakékoli úrovni státní správy. Průzkum pro BBC vypracovala agentura GlobeScan, napsaly BBC a Reuters.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....