Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Proč Dvořák zrušil komisi? Drtinová se mýlí, ČT čelí mediální kampani

Generální ředitel ČT Petr Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČT Petr Dvořák | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Měla posoudit, jestli v České televizi dochází k ovlivňování zpravodajství. Komisi ale generální ředitel Petr Dvořák nechal rozpustit a Radě ČT místo toho předložil vlastní stanovisko: k žádným cenzurním zásahům nedochází. Server Lidovky.cz teď získal text jeho zprávy, ve které vysvětluje, proč práci komise stopnul. Podle něj byla pod mediálním tlakem, který snižoval její důvěryhodnost.

Jak Dvořák ve zprávě píše, je přesvědčen, že expertní komisi zajistil nezávislé podmínky a transparentní zadání. Její práci ale podle něj znemožnila mediální kampaň, kterou mají na svědomí autoři podnětu, politici i někteří členové Rady ČT.

Rozpadající se komise?

Panel odborníků, které Dvořák vybral pro posouzení situace ve zpravodajství ČT se začala ještě před jejím prvním zasedáním rozpadat sama. Z rodinných důvodů z ní odstoupil prorektor Univerzity Karlovy Michal Šobr, kvůli svému zdravotnímu stavu svoji činnost v komisi ukončila dopisovatelka dánského deníku Politiken Dana Schmidt.

Zbylí tři členové následně médiím sdělili, že neví, jestli v panelu setrvají. Petr Dvořák nejprve oznámil, že skupinu doplní, nakonec se ale rozhodl komisi zrušit úplně a situaci v ČT posoudit sám.

Atmosféra strachu

Skupina, která se postavila proti vedení zpravodajství, podle něj zkreslila situaci v televizi. "V médiích postupně vznikla virtuální realita zdánlivě potvrzující existenci jakési 'šedé vrstvy' a 'atmosféry strachu' a mediální obraz celé kauzy směřoval k vykreslení ČT jako instituce protežující současného prezidenta, politickou stranu SPOZ, část ČSSD a nepojmenovanou politicko-obchodní skupinu," píše Dvořák.

To byl prý hlavní důvod, proč se rozhodl práci komise stopnout. "Je více než zřejmé, že v této chvíli už nemohu členům komise zaručit, že se bude jednat o čistě expertní činnost a že se nestanou terčem další mediální kampaně, že nebude útočeno na jejich odbornost, důvěryhodnost a osobní čest. Že nebude jejich činnost označena jako účelová a jednostranně podporující současné vedení redakce zpravodajství," vyjadřuje svoje obavy Dvořák.

Tři sta stránek pro radní

Zprávu předložil Dvořák Radě ČT na jejím zasedání minulou středu. Obsahuje jeho zdůvodnění, proč komisi rozpustil a stanovisko, ve kterém rozporuje podnět moderátorky Daniely Drtinové, odborářského šéfa Adama Komerse a dalších 23 redaktorů. Ti si stěžovali na zásahy do zpravodajství.

Podle Dvořáka ale k žádnému ovlivňování nedochází. "Dospěl jsem k názoru, že co se týká obsahu odvysílaných příspěvků napadaných petenty, nedošlo k porušení ust. § 2. odst. 2 písm. a) zákona o České televizi a nedošlo ani k porušení Kodexu České televize a v této části jsem tudíž shledal jejich podnět za neoprávěný," konstatuje ve zprávě Dvořák.

Vše o krizi v ČT:

Dále Radě předložil Procesní audit úseku zpravodajství. Každému z radních také na stole přistál třistastránkový svazek příloh. Ty obsahují mediální analýzu, kterou si Dvořák nechal zpracovat u mediální agentury Media Tenor.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!