Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Prodej Economie má být hotov do měsíce

Tiskárna - ilustační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiskárna - ilustační foto. |

PRAHA Nejpozději do konce srpna má mít vydavatelství Economia nového majitele. O ziskovou společnost, která v Česku vydává pátý nejkupovanější nebulvární deník Hospodářské noviny a řadu odborných titulů, mají podle týdeníku Euro zájem čeští finančníci, kteří už tu média vlastní, i zahraniční mediální skupiny. ČT zmiňuje i zakladatele Economie Miroslava Pavla.

Internetové Euro píše, že zájemců o Economii se sešlo až sedm.

Pět z nich je z Česka: časopisové vydavatelství Mladá fronta spolu s UniCredit Bank, dále mediální skupina MAFRA, vydavatel MF DNES či LN, pak PPF Investments, která vydává ekonomický týdeník Euro, většinový vlastník názorového týdeníku Respekt Zdeněk Bakala a skupina J&T, jež financuje nedávno spuštěnou zpravodajskou televizi Z1.

Za zahraničí se údajně ucházejí finská mediální skupina Sanoma, které zde patří časopisy Vlasta či Květy a jíž radí společnost Patria, a švýcarský Ringier, vydavatel tuzemského Blesku, Aha! či Reflexu.

ČT: Zájem má i Miroslav Pavel

Podle ČT je "potenciálním zájemcem" také Miroslav Pavel, zakladatel a jeden z bývalých šéfů Economie, donedávna rovněž majitel menšinového podílu. Televize navíc mezi uchazeče o koupi počítá i rakouskou Die Presse Verlags-Gesselschaft, vydavatele tamního stejnojmenného deníku.

"Spolu s některými partnery jsem si udělal propočet, reálná cena se pohybuje mezi sedmdesáti a osmdesáti miliony eur," řekl včera ČT Miroslav Pavel. V červnu se stal generálním ředitelem konkurenčního vydavatelství Vltava-Labe-Press (vydává regionální Deníky) a také převedl svůj šestiprocentní podíl v Economii na jejího majoritního akcionáře, německý Handelsblatt.

Ten vlastní 77,5 % českého vydavatelství. Fyzické osoby včetně Miroslava Pavla měly dohromady 11,7 %. Veřejnoprávní České tiskové kanceláři patří 10,9 % akcií.

"Prodává se firma jako celek, to znamená včetně nemovitostí na Letné, to jsou dvě velké budovy, a hotovosti na účtech a všech titulů, které vydáváme," citovala včera ČT předsedu představenstva a generálního ředitele společnosti Michala Klímu. "Vlastnictví novin je klíčové. Je klíčové, aby vlastník novin byl transparentní," dodal.

Dnes se mají sejít finální nabídky všech zájemců. "Prodávající by měl rozhodnout zhruba do tří týdnů," píše Euro. Podle ČT to bude už do čtrnácti dnů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....