9. listopadu 2014 6:47 Lidovky.cz > Byznys > Média

Prohlížeč Mozilla Firefox slaví deset let. Používá ho třetina uživatelů

Mozilla Firefox, internetový vyhledávač. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mozilla Firefox, internetový vyhledávač. | foto: Mozilla.orgReprofoto

KALIFORNIE Internetový prohlížeč Mozilla Firefox je v současnosti druhým nejoblíbenějším prohlížečem, používá jej zhruba třetina uživatelů. Tento bezplatný prohlížeč, který ve spolupráci se stovkami dobrovolníků vyvinula americká společnost Mozilla Corporation, byl poprvé zpřístupněn před deseti lety, 9. listopadu 2004, a to i v češtině.

U zrodu Firefoxu stáli programátoři Dave Hyatt a Blake Ross, kteří v září 2002 spustili jeho první verzi, tehdy pod jménem Phoenix.

Firefox - ilustrační foto.

Tento název však narazil na ochrannou známku jiné americké počítačové společnosti, do konfliktu s konkurencí se dostal i nový název Mozilla Firebird a tak nakonec zvítězila „ohnivá liška“, tedy pojmenování Firefox.

Nový multiplatformní webový prohlížeč zaznamenal již první den svého vydání obrovský zájem.

Verze 3.0 z roku 2008 se dokonce dostala do Guinnessovy knihy rekordů za největší množství stažených kopií softwaru - více než osm milionů stažených kopií za 24 hodin.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!