24. dubna 2015 6:03 Lidovky.cz > Byznys > Média

Propagovala stravu proti rakovině. Nemoc ale blogerka předstírala

Propagovala stravu proti rakovině. Nemoc ale blogerka předstírala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propagovala stravu proti rakovině. Nemoc ale blogerka předstírala | foto: Reprofoto

SYDNEY „Všechno to byla lež.“ Tímto prohlášením, které zveřejnily sdělovací prostředky po celém světě, se jako domeček z karet zhroutil příběh populární australské blogerky Belle Gibsonové, propagátorky zdravé stravy a cvičení. Gibsonová totiž tvrdila, že právě díky těmto metodám porazila rakovinu.

Nyní ale šestadvacetiletá autorka knihy The Whole Pantry (celozrnná spižírna) přiznala, že veškerá tvrzení o rakovině si vymyslela. „Ne, nic z toho není pravda,“ řekla v rozhovoru s listem The Independent. Podle původního příběhu Gibsonová odmítla tradiční způsob léčby rakoviny a rozhodla se raději léčit sama s pomocí nutriční síly vybraných potravin, cvičení a alternativních terapií.

Své údajné pokroky proti rakovině líčila na Instagramu, popsala v kuchařské knize The Whole Pantry a pro ty, kdo by ji chtěli napodobit, vytvořila také aplikaci The Whole Pantry App. V roce 2013, kdy s tímto příběhem vyrukovala, si získala značný počet stoupenců. Když se ale objevily první pochybnosti a požadavky, aby zveřejnila důkazy o diagnóze, odmítla.

Falešný příběh jí pomáhal ke zvýšení prodeje aplikace; Gibsonová přitom tvrdila, že věnovala v přepočtu téměř šest milionů korun různým charitám. Po údajných darech se ale novinářům nepodařilo najít ani stopu.

„Nežádám o odpuštění“

„Pořád v hlavě přeskakuju mezi tím, co si myslím, že jsem prožila, a mezi tím, co je skutečnost,“ řekla Gibsonová australskému časopisu Women’s Weekly, který s ní dnes zveřejnil rozhovor. „Prožila jsem to a zároveň neprožila.“ „Nežádám o odpuštění,“ dodala v rozhovoru s Women’s Weekly. „Byla bych ráda, kdyby si lidé řekli: ‚Koneckonců, je to jenom člověk‘.“ Její kniha receptů byla mezitím stažena z prodeje a společnost Apple stáhla ze svého on-line obchodu také její aplikaci. Zatím není jasné, zda bude mít její podvod nějaké právní následky.

Lidovky.cz, ČTK