Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Prorok Mohamed: Já jsem Charlie. Týdeník představil vydání přeživších

Charlie Hebdo/Luz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charlie Hebdo/Luz | foto: Charlie Hebdo

PAŘÍŽ/PRAHA „Vše odpuštěno,“ hlásí titulní strana satirického týdeníku Charlie Hebdo, v jehož redakci vraždili islámští extremisté. Pod hlavním nadpisem pak prorok Mohamed drží cedulku s aktuálně nejznámějším heslem „Je suis Charlie“, tedy „Já jsem Charlie“, který se stal symbolem protestu proti pařížskému útoku.

Na tu obálku čekal celý svět. Časopis Charlie Hedbo už představil titulní stranu, kterou bude mít magazín ve středu 14. ledna - týden po útoku, při němž v redakci teroristé zavraždili 12 lidí. Vévodí jí karikatura proroka Mohameda (vytvořil ji kreslíř Luz), který pláče a drží nápis „Je suis Charlie“. A také poznámka: „Vše odpuštěno.“

Krátká věta „Já jsem Charlie“ se v posledních dnech stala symbolem solidarity s oběťmi středečního útoku na pařížskou redakci.

ČTĚTE TAKÉ:

První číslo po tragické události bude mít osm stran a vyjde v nákladu tří milionů kusů, oproti obvyklým šedesáti tisícům. Původně se mluvilo o milionovém nákladu. Redakce také upřesnila, že se aktuální číslo časopisu dočká překladu do 16 jazyků. Celkem 300 tisíc kusů - téměř stokrát více než obvykle - zamíří celkem do 25 zemí. Vůbec poprvé se bude týdeník prodávat v USA a Británii, největší zájem je v Belgii a Kanadě.

Připravovanému středečnímu vydání se říká „vydání přeživších“. Autor úvodní karikatury podepisovaný jako Luz je jedním z těch, kteří středečnímu vraždění v redakci Charlie Hebdo unikli.

Kresby obětí atentátu

Redaktorů se ujal deník Libération, kde nové číslo vzniká. Budou v něm ještě nevydané kresby obětí atentátu, tedy Stéphana Charbonniera, Jeana Cabuta, George Wolinského, Philippa Honorého a Bernarda Verlhaca stejně jako texty Elsy Cayatové a Bernarda Marise.

Právník týdeníku Richard Malka prohlásil, že cílem není vydat číslo jako hold obětem, „protože to by neodpovídalo duchu Charlie Hebdo“. „Zachováváme-li věrnost těm, kdo už zde nejsou, musíme být věrni i duchu listu, tedy šířit smích,“ prohlásil. Také další členové redakce sdělili, že se chtějí vyhnout nekrologům.

K TÉMATU:

Titulní stránka týdeníku Charlie Hebdo z dubna 2011. „Sarko akbar,“ říká...
„Šaría v Libyi,“ říká titulek týdeníku Charlie Hebdo v říjnu 2011. „Je tady...
Kdyby se Mohamed dnes vrátil... Mohamed:
„Život Mohameda - prorokovy začátky,“ stojí na titulní straně týdeníku Charlie...

Malka připomněl, že kresby zobrazující Mohameda i autority jiných světových náboženství jsou již roky standardní součástí časopisu. „V každém čísle Charlie Hebdo za posledních 22 let nebylo jediné, ve kterém by nebyly karikatury papeže, Ježíše, kněží, nebo rabínů, imámů a Mohameda,“ citovala jej AFP. Bylo by prý „překvapivé“, kdyby kresby Mohameda v novém čísle chyběly. Ve vysílání rozhlasové stanice Europe 1 Malka prohlásil, že týdeník, který se stal již dříve terčem islamistů, není časopis krutý, ale neuctivý. Razantně přitom odmítl veškerá obvinění z islamofobie.

Sebevražda vyšetřovatele

  • Zástupce šéfa místní kriminální policie v Limoges na středozápadě Francie spáchal sebevraždu několik hodin poté, co byl pověřen vyšetřováním rodiny jedné z obětí útoku na redakci Charlie Hebdo. Informoval o tom na svém webu list The Telegraph. Helric Fredou se v noci ze středy na čtvrtek ve své kanceláři zastřelil služební zbraní, napsala na webu televizní stanice France 3. Důvody nebyly bezprostředně známy. Podle policejních odborů pětačtyřicetiletý komisař trpěl depresemi a syndromem vyhoření.
  • Fredou, který žil sám a neměl děti, byl několik hodin předtím údajně požádán, aby předložil zprávu spojenou s vražděním v pařížské redakci. Fredou údajně dostal za úkol prošetřit rodinu jedné z obětí. Kriminalista prý během několika hodin po útoku vyslýchal rodiny obětí z Charlie Hebdo. Zemřel ale údajně předtím, než zprávu předal.
  • Není známo, zda rozhodnutí spáchat sebevraždu mělo spojitost s vražděním v redakci Charlie Hebdo, napsal The Telegraph.
,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...