Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Provozovatelé sociálních sítí musí mít v Turecku pobočky

Twitter v Turecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter v Turecku. | foto: Reuters

ANKARA Provozovatelé internetových sociálních sítí si musí v Turecku otevřít svá oficiální zastoupení. Oznámil to podle agentury Reuters turecký ministr financí Mehmet Şimşek po dvoutýdenní blokádě Twitteru a po jednáních se zástupci sociální sítě o řešení sporů.

Ministr argumentoval tím, že sociální média v Turecku provozují obchodní aktivity prostřednictvím poskytování prostoru pro reklamu, a měly by řádně platit daně. Proto by tyto firmy měly mít v Turecku své pobočky. Twitter má sídlo v Kalifornii a v Turecku ho používá odhadem deset milionů lidí. Už o víkendu turecký premiér Recep Tayyip Erdogan obvinil Twitter z daňových úniků.

Sociální sítě, jejichž prostřednictvím odpůrci kabinetu organizují protivládní demonstrace, jsou turecké vládě - a zvláště Erdoganovi - dlouhodobě trnem v oku. Přes Twitter byly mimo jiné zveřejněny zvukové záznamy odhalující korupci ve vládních kruzích.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli údajnému porušování soukromí nechal Erdogan 20. března, týden před tureckými místními volbami, twitterovou síť zablokovat, oficiálně kvůli narušování soukromí. Tři dny před volbami pak cenzura zasáhla i v případě Youtube a televizní stanice Kanaltürk, která je známá svou kritikou premiéra. Začátkem dubna ústavní soud nařídil odblokování Twitteru, ale přístup na YouTube je podle Reuters nadále znemožněn. Tureckou cenzuru kritizovala Evropská unie i Spojené státy.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...