24. března 2015 21:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Průjezd SS bez dálničních známek, píší o konvoji USA proruské servery

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
Rusko a jeho územní expanze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko a jeho územní expanze. | foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

PRAHA Okupační vojska SS, nebezpečí pro obyvatele a arogantní ukázka moci. České proruské servery mají o průjezdu amerického konvoje jasno. Řeší však i nečekané formality. AE News se třeba pozastavuje nad tím, jestli mají obrněné vozy koupené dálniční známky.

Proruský server AE News (aeronet.cz) se pokusil investigativně zjistit, jestli budou americké transportéry vybaveny českými dálničními známkami. „Bude policejní Passat zastavovat Strykera kvůli chybějící dálniční známce?“ ptá se novinář píšící pod přezdívkou Vedoucí kolotoče. „Těžko si představit, že by někdo Američanům taktně naznačil, aby si koupili 10-denní dálniční flastr, aby nedostali pokutu,“ uzavírá svou úvahu autor.

Do redakce AE News prý dále přicházejí výzvy k různým akcím proti průjezdu americké „Dragounské jízdy“. Stateční aktivisté z Brna prý chtějí cestu transportérům zatarasit hromadou hnoje. Tu poté údajně vyzdobit americkou vlajkou a portrétem prezidenta Baracka Obamy.

„Redakce AE News chce důrazně varovat české občany před vrháním jakýchkoliv předmětů na americké transportéry, protože vozidla budou vyzbrojena ostrou municí,“ upozorňuje web. Informaci má prý od polských nezávislých novinářů.

SS = Spojené státy

Server Stalo-se.cz zase ohlašuje, že Českem projede konvoj obrněných vozidel SS. Nejedná se však o jednotky znovuzrozené Třetí říše. SS používá web jako zkratku pro Spojené státy. „České obyvatelstvo má ještě v paměti, jak se podobným způsobem zbytečně a bez cíle proháněla po silnicích sovětská vojenská technika, která jezdila odnikud nikam, jen aby připomínala okupaci. Američané se v tom chovají stejně jako Sověti,“ míní autor se zkratkou -rav-.

Server se pouští i do ministra obrany Martina Stropnického (ANO). „Před nějakými 100 nebo 150 lety museli herci žádat o vstup na území obce. Dnes nám ‚blázni‘, jak se jim kdysi říkalo, vládnou,“ je uzavřen článek se štítky Blázen, Stropnický, Švejk, Vojska SS.

Grafika cesty amerického konvoje přes území České republiky

Grafika cesty amerického konvoje přes území České republiky

„Koho má vlastně vystrašit americký konvoj?“ pokládá otázku server Czech Free Press. Rusko prý určitě ne, tvrdí autor článku Ladislav Kašuka a doufá, že uvědomělí čeští občané té „šaškárně s průjezdem“ zabrání. Text je navíc vybaven sestřihem armády Ruské federace v akci. „Průjezd několika stovek obrněnců rozhodně nemůže vystrašit jadernou velmoc disponující navíc také obrovskou konvenční armádou!“ hodnotí událost Kašuk.

Propagandistický server Sputnik ani nezakrývá fakt, že ho spravuje Ruská federace. Patří také mezi nejprofesionálnější servery šířící ruskou propagandu na českém území. Rubrice zabývající se tuzemskem vévodí rozhovor s Evou Novotnou z iniciativy Ne základnám. Ta tvrdí, že někteří aktivisté navrhují zabránit průjezdu leháním na silnici před kola transportérů a v krajním případě i použitím Molotovových koktejlů, což se dostalo i do titulku. „Molotovovými koktejly proti americké armádě.“

Serverů šířících ruskou propagandu je na českém a slovenském internetu několik desítek. V únoru sestavil středoškolský učitel a aktivista Juraj Smatana ze Slovenska seznam 42 webů, které přejímají propagandu z Kremlu.

jzlJakub Zelenka
  • 46Diskuse
Najdete na Lidovky.cz