Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
3. října 2012 21:34 Lidovky.cz > Byznys > Média

První Cenu Jiřího Ješe za komentář dostala Lída Rakušanová

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

V rámci festivalu Prix Bohemia Radio v Poděbradech, největšího rozhlasového festivalu v Česku, byla poprvé udělena Cena Jiřího Ješe za komentář. Získala ji novinářka Lída Rakušanová. Cenu uděluje Kruh přátel Jiřího Ješe ve spolupráci s Českým rozhlasem.

Jde o soutěžní kategorii, která je určena pro komentátory ze všech typů médií. Porota vybírala z desítek zaslaných příspěvků. Ocenění je spojeno se jménem novináře Jiřím Ješem (nar. 1926), který zemřel v červenci 2011. Jeho úvahy a komentáře se vyznačovaly ověřenými a korektními argumenty, morálním přesahem a citem pro fair play.

Jiří Ješ byl jako jeden z posledních českých novinářů bytostně spojen s tradicí Masarykovské První republiky a poválečných demokratických sil a ve své tvorbě právě na tyto postoje navazoval a hájil je. I tyto novinářské kvality by měla nově zřízená cena podpořit.

„Už jsem v životě dostala několik cen, ale tahle pro mě má zvláštní význam a velmi si jí vážím,“ řekla při předávání Lída Rakušanová. „Jsem ráda, že jsem se na vlnách Českého rozhlasu 6 mohla s Jiřím Ješem osobně setkávat a spolupracovat jako jeho kolegyně.“

Lída Rakušanová

Lída Rakušanová žije od roku 1968 v Bavorsku, od roku 1978 ji mohli posluchači slýchávat jako výraznou redaktorku a komentátorku Svobodné Evropy. Od poloviny 90. let, kdy české vysílání Svobodné Evropy přesídlilo z Mnichova do Prahy, je Lída Rakušanová na volné noze. Píše do novin, má vlastní blog, nicméně stále intenzívně spolupracuje s Českým rozhlasem 6, který je nástupcem Svobodné Evropy.

Lída Rakušanová je jednou z posledních aktivních pokračovatelek tradice a novinářské kvality této stanice, která svým vysíláním pomohla návratu demokracie do Československa. V nedávné anketě Zahraniční Čech/Češka roku se Lída Rakušanová umístila ve finálové dvacítce.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.