16. ledna 2015 7:39 Lidovky.cz > Byznys > Média

První stovka časopisu Charlie Hebdo dorazila do Česka

Obálka nového Charlie Hebdo vyvolala ve světě rozruch. Někteří představitelé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka nového Charlie Hebdo vyvolala ve světě rozruch. Někteří představitelé... | foto: Reuters

První stovka kusů francouzského časopisu Charlie Hebdo dorazila v pátek ráno do Česka. Lze jej pořídit v pěti trafikách Relay v Praze, například na letišti a hlavním nádraží.

Informaci sdělili Štěpán Brožek z CZ Press a Jasmína Dordevičová ze společnosti HDS, která spravuje síť prodejen Relay. Podle dřívějších informací by cena jednoho týdeníku měla vyjít na 140 korun. Redakce francouzského časopisu se před týdnem stala terčem krvavého teroristického útoku v Paříži.

ČTĚTE TAKÉ:

„Časopis bude v prodeji v našich trafikách na letišti, hlavním nádraží, v Palladiu, Jungmannově ulici a na Malostranské,“ sdělila Dordevičová.

O první část z původně plánovaného třímilionového vydání satirického časopisu Charlie Hebdo byl ve Francii ve středu, během prvního dne, kdy se do prodeje dostalo asi 550.000 kusů, velký zájem. Náklad byl proto zvýšen na pět milionů. Cena výtisku na francouzském trhu je tři eura (85 korun).

Podle dostupných informací bylo do zhruba 25 zemí světa, kde Charlie Hebdo vyšel v šesti jazykových mutacích, odesláno na 300 tisíc kusů časopisu. Celkový výnos z darů, z prodeje a z nových předplatitelů, jejichž počet vzrostl z necelých 7000 na 120 tisíc, by mohl podle odhadů činit kolem deseti milionů eur.

Číslo s další karikaturou proroka Mohameda vyšlo přesně týden poté, kdy islámští radikálové redakci časopisu částečně vyvraždili. Mnozí muslimové obviňují list z urážení proroka, jehož zpodobování v jakékoli formě islám zapovídá. Koupí nového čísla lidé podle komentářů vyjadřují solidaritu s redakcí.

Lidovky.cz, ČTK