16. ledna 2015 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Média

První várka Charlie Hebdo vydržela na českých stáncích jen pár minut

Šťastný majitel Charlie Hebdo. Na mnohé se už nedostalo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastný majitel Charlie Hebdo. Na mnohé se už nedostalo. | foto: ČTK

PRAHA V pátek ráno dorazilo do Česka prvních sto kusů francouzského časopisu Charlie Hebdo. K mání byly v pěti pražských trafikách. Kdo si chtěl první číslo po teroristickém útoku na redakci pořídit, musel si připravit 140 korun. A také brzy ráno vyrazit do trafiky. Přesněji, do pěti pražských trafik, kde bylo číslo na pultu.

„Všichni kupující byli Češi, i když byl časopis ve francouzštině,“ uvedl trafikant z Malostranského náměstí. „Pět kusů, které jsme dnes dostali, byly během okamžiku pryč,“ dokládá zájem šéfka řetězce trafik na hlavním nádraží. Z šesti stánků tam dostal ostře sledované číslo pouze jeden. Ostatní prodejci neměli ani ponětí, že by měl časopis do Česka přijít.

PSALI JSME:

Kromě nádraží bylo pár čísel třeba také v trafikách na letišti, v Jungmannově ulici a Palladiu. I tam byl zájem velký. „Denně se na Charlie Hebdo ptá víc jak deset lidí,“ konstatoval stánkař ze Spálené ulice.

Další kusy dorazí příští týden

Po prvním výtisku časopisu se zaprášilo také v domácí Francii. Původně třímilionový náklad týdeníku autoři plánují zvednou až na pět milionů. Cena jednoho výtisku v Francii je tři eura (necelých 85 korun). Vzrostl také počet předplatitelů, ze 7 000 na 12 000. Celkový výnos ze aktuálního prodeje, darů a nových odběratelů se podle odhadů vyšplhal na deset milionů eur.

Český distributor Charlie Hebdo objednal na příští týden 1500 kusů časopisu. Kolik výtisků a kdy přesně přijdou však neví ani sám vedoucí distribuce Štěpán Brožek. Zatím má potvrzenou várku čítající další stovku vydání. „Časopisy jsme objednali jenom kvůli poptávce ze strany zákazníků, před tím o něj zájem nebyl a za chvíli zase nebude,“ řekl pro Lidovky.cz Brožek z firmy CZ Press.

Kateřina Golasovská