Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Publikování tajných depeší je služba veřejnosti, věří média

Úniky z WikiLeaks - titulní strana deníku New York Times. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úniky z WikiLeaks - titulní strana deníku New York Times. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Pět světových listů dnes na svých webových stránkách otisklo první informace z rozsáhlého souboru diplomatických dokumentů, které se dostaly do rukou kontroverznímu portálu WikiLeaks. Server redakcím materiály poskytl bez jakýchkoli podmínek s výjimkou jednotného data a času zveřejnění. Co si z dokumentů redaktoři k otištění vyberou, bylo plně na jejich vůli.

Ve všech pěti médiích byly v minulých týdnech do přípravy zveřejnění zapojeny desítky redaktorů i externích odborníků. Všechna média - tedy americký The New York Times, britský Guardian, francouzský Le Monde, španělský El País a německý Der Spiegel - dnes v redakčních komentářích zdůraznila, že z publikovaných materiálů vynechala veškeré pasáže, jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit konkrétní osoby. Redakce si mezi sebou ještě před zveřejněním své materiály vyměnily a informovaly o jejich struktuře i portál WikiLeaks.

Čtete více

Francouzský Le Monde dnes rozhodnutí publikovat tajné dokumenty v redakčním článku odůvodnil tím, že obrovský objem informací se už stejně na WikiLeaks dostal a kdykoli může být celý zveřejněn. Redakce tedy považuje za svou povinnost vystavit tyto dokumenty žurnalistické analýze a poskytnout ji čtenářům.

Stejného názoru je i redakce britského Guardianu. Jakmile se materiál ocitl v rukách WikiLeaks, zmizela podle listu jakákoli naděje, že se podaří ho potlačit. "Americká vláda se proti zveřejnění postavila, ale zároveň dala najevo, že vstoupí-li do hry novináři, umožní to nejen ochranu mnoha zdrojů, ale dodá to rovněž souvislost šokujícím informacím, které by jinak byly lidem předhozeny bez kontextu," napsal list.

List The New York Times zveřejnění diplomatické korespondence v redakčním článku označil za důležitou službu veřejnému zájmu. Redakce po získání dokumentů od portálu WikiLeaks nejprve provedla vlastní redakční úpravy, a poté výsledek zaslala ke konzultaci vládním úředníkům. Ti navrhli některé další změny, z nichž část redaktoři newyorského listu akceptovali.

Úniky z WikiLeaks - titulní strana deníku El País.

Cílem úpravy bylo odstranit pasáže prozrazující identitu informátorů nebo ohrožující americkou národní bezpečnost. Totéž redakce The New York Times doporučila i ostatním čtyřem redakcím.

"Pokud bychom materiál WikiLeaks ignorovali, upřeli bychom čtenářům právo na odpovědné zpravodajství a zevrubnou analýzu," napsal americký list. Podle jeho informací server WikiLeaks kontaktoval nebo bude kontaktovat redakce mnoha dalších národních médií s nabídkou na zveřejnění těch diplomatických depeší, které se daného státu nejvíc týkají.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...