19. dubna 2016 1:43, aktualizováno  9:35 Lidovky.cz > Byznys > Média

Pulitzerovy ceny ovládly reportáže o zotročování rybářů i uprchlická dramata

O Pulitzerovu cenu za zpravodajskou fotografii se podělily Reuters a New York... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O Pulitzerovu cenu za zpravodajskou fotografii se podělily Reuters a New York... | foto: Reuters

Hlavní kategorii letošních Pulitzerových cen ovládli novináři agentury The Associated Press (AP), kteří byli oceněni za sérii reportáží o zotročování rybářů v jihovýchodní Asii. Mezi dalšími vítězi stého ročníku cen udělovaných porotou newyorské Columbijské univerzity patří reportéři listu Los Angeles Times za články o masakru v kalifornském San Bernardinu. Oceněny byly rovněž fotografové agentury Reuters a deníku The New York Times za snímky na téma migrační krize v Evropě.

AP si odnesla cenu za službu veřejnosti za sérii reportáží nazvanou „Dary moře od otroků“, v níž novináři riskantním způsobem pronikli do prostředí rybářů v jihovýchodní Asii, kteří jsou proti své vůli drženi a zneužíváni na otrockou práci při výlovech mořských živočichů. Reportéři popsali, jak toto jídlo putuje až na americký trh a jejich články vedly k osvobození více než 2000 lidí.

Šéf agentury AP Gary Pruitt promlouvá k zaměstnancům krátce poté, co AP dostala...

Šéf agentury AP Gary Pruitt promlouvá k zaměstnancům krátce poté, co AP dostala prestižní Pulitzerovu cenu v kategorii „veřejné služby“

V dalších novinářských kategoriích byl oceněn například list The Washington Post za obsáhlou databázi popisující případy střelby amerických policistů na podezřelé z trestných činů, reportérka The New York Times za články o krutostech páchaných na afghánských ženách či fotoreportér deníku The Boston Globe za snímky zneužitého chlapce.

Hlavní cena za zlatou medaili

Univerzitní porota ceny uděluje na doporučení předních novinářů a dalších osobností. V každé kategorii dostane vítěz 10.000 dolarů (250.000 korun). Výjimkou je hlavní kategorie za službu veřejnosti, která je oceněna zlatou medailí. Vedle novinářských cen se každoročně předávají i ocenění v uměleckých kategoriích.

Cenu za nejlepší divadelní hru získal muzikál Hamilton, jehož autorem je americký dramatik Lin-Manuel Miranda a který zachycuje osudy prvního amerického ministra financí Alexandera Hamiltona. Jeho vítězství se podle AP očekávalo: hudba hry již získala cenu Grammy a představení je favoritem na divadelní cenu Tony.

Aplaus pro Alissu J. Rubinovou v newsroomu New York Times.
Radost v redakci New York Times.

Pulitzer i za literaturu

Za nejlepší prozaickou knihu byla označena zpověď vietnamského přistěhovalce do USA nazvaná Sympatizér, jejímž autorem je Američan vietnamského původu Viet Thanh Nguyen.

V kategorii literatury faktu zvítězila kniha Černé prapory: Vzestup ISIS, v níž Joby Warrick popisuje cestu od irácké války k úspěchu takzvaného Islámského státu.

Pulitzerovu cenu v kategorii poezie získal Peter Balakian za Ozone Journal. Laureátovy básně jsou podle poroty svědectvím ztrát a tragédií spojených s nebezpečím a nejistotou ve světě.

ČTK