8. července 2015 23:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Pumpy Orlenu umožní dobíjení elektromobilů Tesla

Nová podoba elektromobilu Tesla S. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba elektromobilu Tesla S. | foto: Reuters

PRAHA Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors zprovozní do konce srpna své první dvě expresní dobíjecí stanice u pump polského petrolejářského koncernu PKN Orlen. Ty první budou na německém území u benzinových pump Star, které Polákům v Německu patří.

A další spolupráci chystá Tesla s Orlenem i na polském a českém území. U nás by tak měli řidiči své drahé vozy Tesla typu S dobíjet v síti Benziny.

Aut této značky za cenu skoro dvou milionů korun už v Česku není málo – aktuálně padesát. A dalších třicet je podle informací LN v současné době objednáno. Automobilů poháněných výlučně baterií geometrickou řadou přibývá. Po Česku jich jezdí dnes 600 různých typů (k dispozici mají 250 dobíjecích stanic), v únoru jich bylo o 40 méně. Ve světě se však ročně prodá kolem 300 tisíc elektromobilů a technologickou špičkou je právě Tesla.

Automobilka má v sousedním Německu už k dispozici 41 expresních stanic, které umožňují za 30 minut dobít baterii na ujetí 270 kilometrů. V zemích bývalého východního bloku řidiči vozů Tesla zatím tuto možnost nemají.