Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada ČT blokuje dodržování zákona, odvolala dozorčí komisi

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kontrola veřejnoprávní televize selhává. Rada České televize, která má dohlížet na to, zda se ve veřejnoprávním médiu neporušuje zákon, si s ním sama při svém rozhodování někdy neláme hlavu.

Kvůli tomu, že Rada ČT minulý týden odvolala svůj poradní orgán - dozorčí komisi - nezvládne splnit zákonnou podmínku schvalování výroční zprávy o hospodaření České televize. Ta je přitom jedním z nejdůležitějších dokumentů, který Rada ČT projednává. Sporné je ovšem i samotné odvolání celé komise, ke kterému radní neuvedli žádné závažné důvody.

Dozorčí komisi radní potřebují především proto, aby mohli posuzovat hospodaření ČT. Sedí v ní totiž, na rozdíl od rady, pět ekonomických odborníků. A podle zákona mají tito experti každý rok do 30. června připravit podklady, na základě kterých radní sestaví výroční zprávu o hospodaření ČT.

Letos ale zákonný termín dodržen nebude. Radní totiž minulý týden komisi odvolali po necelých třech měsících fungování. Odborný rozbor pro výroční zprávu jim tak nemá do konce června kdo udělat.

"Je to pro mě problém, protože nejsem ekonomický odborník a chci znát odborné stanovisko k hospodaření. A navíc jako radní nesmím k interním dokumentům, ke kterým může jen dozorčí komise," říká členka rady Dana Makrlíková. Sama hlasovala proti, s odvoláním komise nesouhlasili ani další čtyři radní, devět bylo pro. Celý spor tak nyní rozděluje radu na dva nepřátelské tábory. "Opakovaně jsme vyslovili nespokojenost s činností komise, tak jsme ji prostě odvolali," vysvětluje předseda rady Jiří Baumruk. Jenže pouhá "nespokojenost s činností" by pro odvolání celé komise stačit neměla. Zákon totiž stanovuje přesná pravidla, za kterých je možné člena komise odvolat. "Nespokojenost s prací" ovšem mezi nimi není. A podle dnes už bývalého předsedy dozorčí komise Jiřího Langra to s výtkami vůči práci komise bylo jinak. "V oficiálních zápisech lze zjistit, že žádné opakující se závažné výtky vůči naší činnosti nebyly," říká Langer.

Vyvstává tak otázka, proč devět radních tak narychlo a bez pádných důvodů odvolalo celou komisi, kterou zvolili teprve v březnu. "Mně to připadá, že někdo nechce, aby tam byli lidé, kteří ekonomice rozumí a kteří by se mohli o něco zajímat," spekuluje Makrlíková.

Předseda rady Baumruk tvrdil ještě na konci května, že se žádné odvolávání dozorčí komise nechystá, už na dalším jednání 9. června pro něj ale zvedl ruku. "Máme právní výklad k tomu, že jsme konali správně," hájí se Baumruk. Analýzu ale ukázat nechce a odmítá říct, kdy a kde vznikla.

A netrápí se příliš ani tím, že rada nyní nemá odborný tým, který by připravil rozbor účetní závěrky jako podklad pro výroční zprávu o hospodaření, kterou musí radní předložit do konce srpna poslancům. Končící komise rozbor už udělat nemůže - její členové museli minulý týden okamžitě odevzdat průkazky pro vstup do ČT. "Když poradní orgán nefunguje, výstup vypracuje rada," říká jednoduše Baumruk. Kolegové ale nesouhlasí. "Doufám, že se s tak závažným dokumentem počká na novou komisi, i když to bude až po termínu," reagoval radní Jaroslav Dědič.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC SOUSTRUHU-BONUS 30.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč