Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada ČT bude zase kompletní. Členové zvolili publicistu Šarapatku

Zdeněk Šarapatka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Šarapatka. | foto: Pavel WellnerMAFRA

PRAHA Novým členem Rady České televize se stal Zdeněk Šarapatka, který vedl premiérské kabinety Miloše Zemana a Stanislava Grosse. Poslanci mu ve středu dali v tajných volbách přednost mimo jiné před sportovním ředitelem olympijského výboru a bývalým kanoistou Martinem Doktorem.

Patnáctičlenná rada veřejnoprávní televize tak bude kompletní, podobně jako Rada Českého rozhlasu a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, uvedl předseda volebního výboru Martin Kolovratník (ANO).

Kromě Doktora byl Šarapatkovým protikandidátem geolog Václav Cílek. Ze 155 odevzdaných hlasů ale dostal jen deset, Doktor 44 a Šarapatka 93 hlasů.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgánem, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet a kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Členové Rady jsou voleni na šest let, každé dva roky je volena třetina členů.

Neúspěšná volba do Kontrolní rady Technologické agentury

Poslanci také do Kontrolní rady Grantové agentury zvolili profesora Stanislava Labíka a docentku Věru Kalvodovou. V této radě tak zůstává jedno místo neobsazené.

Neúspěšná byla volba Kontrolní rady Technologické agentury. Poslanci do ní nezvolili ani profesora Václava Havlíčka, ani profesora Ivana Ohlídala, svého bývalého kolegu z ČSSD. Oba ale budou mít šanci ještě ve druhém kole volby. V této radě je třeba obsadit právě dvě místa.

Kvůli naplánovaným volbám poslanci museli před polední přestávkou přerušit schvalování zákonů. Nedostalo se tak například na novelu, která měla zabránit zaměstnávání učitelů jen na deset měsíců výuky nebo zákon o registru smluv.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...