Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada ČT chce po Janečkovi zprůhlednit veřejné zakázky

Jiří Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Rada České televize požaduje po jejím generálním řediteli Jiřím Janečkovi, aby více zprůhlednil vypisované veřejné zakázky.Na jednání mu radní v usneseních vytkli, že je o výběrových řízeních dostatečně neinformuje. Česká televize odmítla, že by vypisované zakázky byly neprůhledné

Také po něm chtějí vysvětlit uzavření zakázky se společností Erika na výběr koncesionářských poplatků prostřednictvím mobilních telefonů. Členové rady se na tom usnesli na jednání v Ostravě.

Problém v komunikaci s vedením
O možných zmanipulovaných zakázkách však nemají žádné informace. Problém je podle nich spíše v komunikaci s vedením televize o vypisovaných výběrových řízeních. V jednom ze svých usnesení rada vyslovila znepokojení nad Janečkovým selháním při informování o veřejných zakázkách ČT. "Je to na základě informací z posledních týdnů, kdy se hodně mluví, a ne úplně pozitivně, o vyhlašování výběrových řízení ČT," řekl předseda Rady ČT Jiří Baumruk.

Konkrétně se radním nelíbí výběrové řízení na výběr a správu televizních poplatků. Maximální možná hodnota zakázky je 1,06 miliardy korun bez DPH.

Zadávací dokumentaci zakázky má nyní prověřit dozorčí komise Rady ČT. Česká televize zatím zakázku pozastavila. "Problém byl v tom, že se informace o zakázce nejdříve objevily v novinách s negativními konotacemi, a až dodatečně se vysvětluje, jak to bylo myšleno," uvedl Baumruk.

Mluvčí ČT Ladislav Šticha uznal, že v případě soutěže na správu a výběr televizních poplatků došlo ze strany obchodního ředitele televize Roberta Kvapila k chybám v komunikaci. "Česká televize přijala okamžitě opatření, která zabrání opakování podobných chyb do budoucna. Dozorčí komisi Rady ČT jsou k dispozici všechny související dokumenty i zainteresovaní pracovníci ČT," uvedl Šticha.

Rada nemá informace
Radní chtějí rovněž vysvětlit, proč televize uzavřela smlouvu s firmou Erika na výběr koncesionářských poplatků přes mobilní peněženku. "Zjistili jsme, že pouze tři koncesionáři se zaregistrovali a jenom jediný přes ten telefon zaplatil. Za každého koncesionáře, který zaplatil, má Erika podle smlouvy dostat, 3,10 korun," uvedl Baumruk. ČT podle něho proto zatím společnost Erika zaplatila pouze 3,10 Kč. Proto radní po Janečkovi chtějí, aby na příštím jednání rady vysvětlil všechny okolnosti uzavření této zakázky. Janeček na dnešním jednání rady v Ostravě nebyl.

Podle mluvčího televize nestojí výběr poplatků přes mobily prakticky žádné peníze. "K projektu m-peněženka na výběr poplatků prostřednictvím mobilních telefonů je nutné zdůraznit, že služba Českou televizi ani její poplatníky nestojí žádné peníze a jedná se pouze o snahu rozšířit komfort pro naše poplatníky, kteří nejsou odkázáni jen na tradiční SIPO. V tuto chvíli se skutečně jedná v uvozovkách o byznys ve výši do deseti korun českých," uvedl Šticha Rada ČT se také zabývala fungováním ostravského studia televize a uvedla, že plní své zákonné postavení velmi dobře. Do budoucna podle radních lze uvažovat o tom, že by ostravské studio ČT zastřešovalo vysílání pro národnostní menšiny.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!