8. ledna 2014 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada ČT: K porušení objektivity ve zpravodajství nedošlo

Radní Jaroslav Dědič, Milan Uhde a Dana Eklová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radní Jaroslav Dědič, Milan Uhde a Dana Eklová. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA "Co mě nezabije, to mě posílí," vzkázal do České televize radní Jiří Závozda poté, co přečetl návrh stanoviska, které následně schválila Rada ČT. Ta neshledala žádné porušení objektivity a nemůže prý určit, zda k ovlivňování zpravodajství ve veřejnoprávní televizi došlo.

Na zasedání Rady ale zazněly i kritické hlasy. "Generální ředitel Petr Dvořák nepředložil relevantní podklady, které by jasně vyvrátily manipulaci ve zpravodajství," upozorňoval ve svém návrhu stanoviska radní Radek Mezuláník.

Připomeňte si, co se děje v ČT:

Předseda Milan Uhde zase navrhoval další vyšetřování údajné manipulace ve zpravodajství. Podle něj by měla vzniknout sedmičlenná nezávislá komise složena ze dvou zástupců, které vybere Rada, dva, které vybere generální ředitel ČT, dva zástupce by navrhli signatáři podnětu a posledním členem by měl být předseda auditu, kterého by z nezávislých mediálních odborníků vybrali členové komise. 

Podle Jiřího Závozdy je ale vznik takové komise nereálný. Podle něj je možné, aby takový panel vznikl třeba na vysoké škole, kde by byla komise financována nezávisle pomocí grantů. Vyzval předsedu k přepracování návrhu a odložení hlasování, což ale Uhde odmítl. Návrh nakonec hlasováním neprošel.

Radní: Zásahů bychom si všimli

Další člen Michal Jankovec je ale přesvědčen, že kdyby docházelo k ovlivňování ve vysílání, radní by si toho všimli už dříve, protože objektivitu prý průběžně sledují již od roku 2012.

Na zasedání Rady vystoupil i šéf zpravodajství Zdeněk Šámal. Vysvětloval radním podrobnosti odvolání Alexandry Noskové. Ta byla přeřazena z moderátorské funkce na méně viditelné místo, když vyšlo najevo, že je partnerkou hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Předseda Rady ČT Milan Uhde a generální ředitele televize Petr Dvořák.

Konec krize v ČT?

Rada se na středečním zasedání věnovala podnětu zaměstnanců ČT, kteří na podzim upozornili na cenzuru v televizi. Generální ředitel ČT Petr Dvořák nejdříve ustanovil komisi mediálních expertů, kteří měli zásahy ve zpravodajství posoudit. Po odstoupení několika auditorů ale Dvořák komisi rozpustil a Radě předložil vlastní stanovisko: k žádnému pochybení nedošlo.

Stanovisko Radě předložila moderátorka Daniela Drtinová a odborář Adam Komers, podepsalo jej dalších 22 redaktorů. Milan Uhde na dnešním zasedáním Rady uvedl, že se k podpisu přihlásila i moderátorka Nora Fridrichová.

Michaela Černá

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz