13. května 2009 13:53, aktualizováno  18:08 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada ČT odložila volbu ředitele

Předseda Rady ČT Jiří Baumruk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Rady ČT Jiří Baumruk | foto: Lidovky.cz

PRAHA Výběr nového ředitele veřejnoprávní České televize se zdrží nejméně o tři týdny. Televizní radní totiž dnes nevybrali pětici nejvhodnějších kandidátů, jak si naplánovali před měsícem. Tehdy se usnesli, že dnes provedou užší výběr ze všech 19 kandidátů.

Původně si totiž nebyli jisti, zda jich zbude dost, aby volbu dokončili – na konci května vyprší mandát pěti radním a v dubnu ještě nebylo jasné, zda poslanci zvolí nové. Radních by tak bývalo zbylo devět, na vítězi výběrového řízení se jich přitom musí shodnout nejméně deset.

„Vzhledem k tomu, že tři členové byli už dovoleni, a další tři mají být podle mých informací sněmovnou zvoleni v pátek, považoval bych za nadbytečné, abychom to první kolo uskutečnili teď,“ vysvětlil předseda rady Jiří Baumruk, proč odklad prvního kola navrhl.

To tak uskuteční zřejmě už kompletní patnáctičlenná rada obnovená o šest nováčků (jeden radní ostoupil už v březnu), a to nejdřív 3. června, na další schůzi. Na následující, 24. června, by mohl už být znám vítěz.

„Myslím, že to je korektní návrh, sám jsem chtěl navrhnout něco podobného," řekl k Baumrukově návrhu Milan Badal, jeden z těch, jimž 28. května končí mandát. "Kdybychom dnes volili, musel bych se stejně zdržet hlasování, protože bych to v této situaci pokládal už za nadbytečné.“

Při hlasování o odkladu se zdrželi Dobromil Dvořák a Jiří Voráč. Voráčovi (také končí - kandidoval sice znovu, ale nebyl sněmovnou vybrán) vadilo, že se mění původní pravidla. Podle něj šlo „už druhý karambol“, který se tendru týká. Za první označil únik kandidátských projektů všech uchazečů na web, ještě před veřejným projednáváním: „Tím byla důvěryhodnost tohoto procesu poněkud narušena.“

Odměna Jiřímu Janečkovi

Radní také odsouhlasili pravidelnou čtvrtletní odměnu 42 tisíc korun řediteli ČT Jiřímu Janečkovi. Splnil totiž kritéria vyrovnaného hospodaření a cash flow (plán překročil skoro o 135 milionů), spokojenosti diváků (byla 8 na desetibodové stupnici, minimum je 6,5) a tržního podílu na sledovanosti aspoň 27 % (byl 29,89 %).

Základní plat šéfa televize je 161 tisíc, kromě čtvrtletní prémie může mít pololetně dalších 28 tisíc za dobrou spolupráci s radními a plnění zákona. K tomu mu ještě rada může roční odměnu ve výši dvacetinásobku průměrné mzdy zaměstnanců ČT (loni činila něco přes třicet tisíc korun).

Loni tak radní aktualizovali systém odměňování, který platil de facto od roku 2002. Ředitel ČT si tedy může přijít v průměru až na 230 tisíc měsíčně.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.